999 rezultate për

ramiz

Ish-kryehetuesi: Ramiz Alia dhe Fatos Nano janë fajtorë për vrasjet e 2 prillit në Shkodër! I larguar në Gjermani si azilant politik, ish-kreu i Hetuesisë së Përgjithshme, Qemal Lame, i është rikthyer së shkuarës
Gjykata Speciale fton edhe një ish luftëtar të UÇK-së Ramiz Kukaj, ka marrë ftesë nga Gjykata Speciale. Ish-luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Ramiz Kukaj, ka mar
"Arratisja" e Kadaresë, ish-kryehetuesi rrëfen përndjekjen e shkrimtarit dhe përplasjen me Ramiz Alinë Kërkesa e Ismail Kadaresë për azil politik në Francë ishte një tronditje e thellë për regjimin komunist, i cili ishte në
Zbardhet biseda me Ramizin ditën kur Kadare u arratis në 1990, porosia që i dha Ismail Kadare i kishte shpëtuar përkohësisht fushatës kundër tij. Kishte qenë vetë Enver Hoxha që e kishte shpëtuar në m
Ish-kryehetuesi rrëfen gjyqin në Lidhjen e Shkrimtarëve për Kadarenë: Pse erdhi Nexhmija dhe Ramizi Edhe pse fushata kundër Ismail Kadaresë nuk u mbyll sipas skenarit të thurur nga autorët, pra, me arrestimin e tij, ajo
"Ky s'duhet lënë të livadhisë", tentativa e dytë në 1983 për arrestimin e Kadaresë Pas raportit të kreut të Hetuesisë së Përgjithshme, Qemal Lame, Enver Hoxha urdhëroi që arrestimi i shkrimtarit Ismail K
"Kadaresë i ishte përgatitur arkivoli", zbardhet ditari i ish-kreut të Hetuesisë I privilegjuar apo i ndjekur nga regjimi?! Kjo është pyetja që ngrihet prej 30 vitesh rreth figurës së shkrimtarit Ismai
Del letra për Ramiz Alinë, si u zbulua nga dosja sekrete e Komitetit të Partisë në Gjirokastër Publikohet një dokument të panjohur arkivor nga një dosje voluminoze me siglën “sekret” të Arkivit Qëndror të Shtetit në
"Ngjarja më e rëndë që ka ndodhur", diskutimi i Ramiz Alisë pas marrjes peng të peshkarexhës Janë publikuar disa dokumente arkivore të nxjerra nga një dosje voluminoze e Arkivit Qëndror të Shtetit (fondi i ish-Ko
"Me vagabondë s’mbahet Shqipëria", shpërthimi i Ramizit pas pengmarrjes së anijes Dukati Publikohen disa dokumente arkivore të nxjerra nga një dosje voluminoze e Arkivit Qendror të Shtetit (fondi i ish-Komitet
Debati i acaruar në Byro për pengmarrjen e anijes Dukati, çfarë tha Rita Marko dhe Ramizi Publikohen disa dokumente arkivore të nxjerra nga një dosje voluminoze e Arkivit Qendror të Shtetit (fondi i ish-Komitet
Raporti sekret për Ramiz Alinë: Në Durrës, peshkatarët tanë shkëmbejnë plaçka me italianët Publikohen disa dokumente të panjohura arkivore të nxjerra nga Arkivi Qendror i Shtetit (fondi i ish-Komitetit Qendror t
Arratisja e bujshme e '89-ës dhe raporti sekret për Ramiz Alinë: Dilni çuna shikoni Evropë me sy Memorie.al publikon disa dokumente të panjohura arkivore të nxjerra nga Arkivi Qëndror i Shtetit (fondi i ish-Komitetit
"Ramiz Alia e la në mes vitin e dytë në gjimnazin e Tiranës", dëshmia e ish-zëvëndësit të Koçi Xoxes Publikohen disa nga historitë e ngjarjet e panjohura të Ramiz Alisë gjatë periudhës së pushtimit të vëndit kur ai ishte
Zbulohet dokumenti për Ramiz Alinë: Nga 1536 objekte kulti funksionale, 294 janë monumente kulture Publikohet një dokument arkivor i panjohur më parë që është nxjerrë nga fondi i ish-Komitetit Qëndror të PPSH-së, i cili
Ramiz Lladrovci pret Ali Ahmetin: Drejt fitoreve të reja Kryetari i komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci sonte ka pasur takim pas pjesëmarrjes në shënimin e “Epopesë së UÇK-së”
Ekzekutimi i Hysni Kapos, bashkëshortja: Urdhrin e goditjes e dha Ramizi Vito Kapo, bashkëshortja e Hysni Kapos, numri dy i kupolës komuniste, këmbëngul se ai u eliminua nga Ramiz Alia në një k
"Punë e madhe se ikin 1 mijë vagabondë në Greqi", Nexhmija rrëfen debatin mes Ramiz Alisë, Kadaresë e Berishës Rendi socialist po jepte shpirt. Hyrja e shqiptarëve nëpër ambasada, eksodet masive drejt Italisë dhe më pas Lëvizja stu
"I dha fund jetës", Nexhmije Hoxha rrëfen si e njoftoi Ramizi vdekjen e Mehmetit Enver Hoxha, me gjithë shqetësimin e një dite më parë, do të bënte adetet e mëngjesit e po përgatitej për mbledhjen e ra
Nexhmije Hoxha tregon për herë të parë sherrin me Ramizin pas rrëzimit të bustit të Enverit Nexhmije Hoxha, e veja e diktatorit Enver Hoxha, jetën e saj politike e ka shkruar në një libër me titull, “Përjetime d