999 rezultate për

osmane

E vërteta e islamizimit të shqiptarëve: Konvertimi me dhunë, një rrenë e madhe Nga Nexhmedin Spahiu Në literaturën tonë dhe literaturat ballkanike e, madje, edhe evropiane, emri turk përdoret edhe
Kosem, intrigat e gruas së vetme që sundoi në Perandorinë Osmane Sulltanesha Kosem ishte një grua që nuk e pranoi pozitën e saj si vejushë në oborrin osman, dhe në vend të kësaj pozite,
Ky është tradhtari më i madh i Kombit Shqiptar (FOTO LAJM) Ballaban Badera, i njohur edhe si Ballaban Pasha ka qënë një komandant shqiptar i Perandorisë Osmane. Një i rekrutua
Si arriti Shqipëria t’i “shpëtojë” borxhit 7 miliardë USD të Perandorisë Osmane Në fund të shekullit të 19-të Perandoria Osmane po përballej me një situatë ekonomike të pafavorshme që e detyroi qeveri
Arkivat osmane: Sa shqiptarë kishin Shkupi, Tetova, Gjakova, Peja në vitin 1900 Nga një dokument, fotokopje e dokumentit origjinal të statistikave te Perandorisë Osmane, të cilin Komisioni Shqiptar e
Çfarë shkruante shtypi anglez për pashallarët shqiptarë Perandoria Osmane, së paku deri në gjysmën e parë të shekullit XVIII, vazhdonte të ishte një superfuqi globale mesjetare
Xhamia në Prishtinë, me arkitekturë moderne apo klasike osmane? Arkitektura e xhamisë në lagjen “Dardania”, në Prishtinë e cila pritet të ndërtohet, ka hasur në mospajtimetë shumta të
Historia e jashtëzakonshme e Safijes, kush ishte vajza nga Dukagjini sundoi botën Numërohet një gjeneratë e tërë shqiptarësh që drejtuan Perandorinë Osmane që ndërtuan Stambollin por asnjëherë nuk kemi
Erdogan kërcënon Evropën: Do ta paguash! Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka lëshuar sërish kërcënime drejt Evropës, duke thënë se ajo do ta paguajë pë
Perandoria Osmane,si u ngrit dhe çfarë e bëri atë të rrëzohej? A ishte një nga perandoritë më të fuqishme në historinë botërore dhe si u krijua? Çfarë e bëri atë të rrëzohej? A ishte
Statistikat e Perandorisë Osmane, ja sa shqiptarë kishte në Shkup, Gostivar, Tetovë, e qytete tjera Nga një dokument, fotokopje e dokumentit origjinal të statistikave te Perandorisë Osmane, të cilin Komisioni Shqiptar e
AMARCORD/ Rama kujton veprën e Vehbi Dibrës, klerikut që "ligjëroi" pavarësimin nga Perandoria Osmane (FOTO) Në prag të 104 Vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, Kryeministri Edi Rama ia ka kushtuar Vehbi Dibrës postimin e sotëm
Gjilanasi që vrau konsullin rus në Mitrovicë në vitin 1903 nga Naim Musliu - Në fillim të shek. XX qeveria osmane, e shtyrë edhe nga Fuqitë e Mëdha, filloi përpjekjet për zbat
A është marrëveshja Sykes-Picot përgjegjëse për luftrat në Lindjen e Mesme? Nga Av.Shpërtim Beqiri - Kongresi i Vjenës 200 vite më parë vendosi kufinjët e Evropës së “re”, si një domosdoshmëri
Ja si ishte Shqipëria në vitin 1939 (FOTO LAJM) Shkencëtari dhe gjeografi gjerman, Rihart Bush-Cantneri (1911-1942) ishte përkrahës i gjeografisë sociale. Ai studioi st
100 vjet nga vrasja e pabesë e Isa Boletinit Sot bëhen 100 vjet nga vrasja e Isa Boletinit. I lindur më 15 janar 1864 në kullën e Boletinëve, afër Mitrovicës, heroi
Shqipëria nën Perandorinë Osmane (FOTO LAJM) Albanologu Robert Elsie ka publikuar një set fotografish, ku shfaqen një sërë qytetesh shqiptare. Fotografitë janë re
Ja 39 Vezirët shqiptarë që qeverisën Perandorinë Osmane Shqiptarët qeverisën Perandorinë Osmane si kryeministra, për një periudhë prej afro 150 vjetësh. Kryeministrat shqiptarë
Rusi-Turqi, konflikt për "respekt" Përplasja mes Rusisë dhe Turqisë vjen prej një incidenti konkret, por psikologjia e betejës për secilin prej tyre buron
Lata pranon gabimin: Do të shkruhet "Varrezat e periudhës osmane" Kryetari i Komunës së Dibrës, Ruzhdi Lata, pranon se është bërë një gabim në tabelën dhe mbishkrimin e varrezave të qyte