999 rezultate për

ortodokse

"Dita pa makina", këto janë rrugët ku nuk do lejohet qarkullimi nesër në Tiranë Me rastin e festës së 1 qershorit, Bashkia e Tiranës ka parashikuar që të zhvillohet po ashtu dhe dita pa makina në krye
Kisha ortodokse bojkoton Papën Papa Françesku mbërriti në Bullgari për tu takuar me komunitetin e vogël katolik të vendit. Kryeministri bullgar Bojko B
Sot mos dilni me makinë nëpër Tiranë pa e lexuar këtë lajm Bashkia e Tiranës rikthen sot, në 5 Maj, nismën “Dita pa Makina”, e cila synon ndërgjegjësimin e qytetarëve që të shmang
Avokati: Vetëm ortodoksët nuk vrasin familjarët e tyre (VIDEO) Avokati Saimir Vishaj ka bërë një deklaratë të guximshme dy ditë më parë në emisionin "Dritare" duke thënë se vrasjet në
Besimtarët ortodoksë festojnë sot Pashkët Besimtarët ortodoksë në të gjithë botën kanë kremtuar mesnatën e djeshme Festën e Pashkëve. Kjo festë është kremtuar edh
Rusia arreston kryepeshkopin ukrainas Zyrtarët rusë të sigurisë e kanë arrestuar kryepeshkopin e Kishës Ortodokse të Ukrainës në Gadishullin e Krimesë, i cili
Para Krishlindjeve ortodokse Irinej shpif për shqiptarët Kreu i Kishës Ortodokse Serbe, Patriarku Irinej gjatë një interviste sot tha “Zgjerimi i Shqipërisë në kurriz të Serbisë
Ortodoksët në Maqedoni festojnë Buzmin Besimtarët krishterë ortodoks në Maqedoni nesër festojnë Buzmin, një ditë para festës së madhe Lindjen e Krishtit – Kris
Serbi i kërkuar për vrasje organizon festë në Gjilan Milan Radojciq, i dyshuar për vrasjen e ish-politikanit serb Oliver Ivanoviq, nga arratia po merret me organizim të fest
Vuçiçi i jep Thaçit byrek në Bruksel (FOTO LAJM) Një takim i liderëve të Ballkanit Perëndimor i organizuar nga kryediplomatja evropiane Federica Mogherini, po zhvillohet
Ortodoksët të tmerruar, kërkojnë nga Vuçiçi të mos pranojë vetëm një pjesë të Kosovës Kisha Ortodokse Serbe ka kundërshtuar çdo marrëveshje ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, nëse kësaj të fundit i njihet sovran
Ortodoksët e Konicës heqin maskën për Halloween, kërkojnë të luftojnë me Shqipërinë Mitropoliti i Konicës, Kosnantinos Andreas, e ka shprehure hapur urrejtjen ndaj Shqipërisë dhe shqiptarëve, pasi në letr
Përçahet Kisha Ortodokse, rusët braktisin Patriakanën e Stambollit Kisha Ortodokse Ruse ka thënë të hënën se ka vendosur të shkëpusë të gjitha marrëdhëniet me Patriarkanën Ekumenike të Ko
Kisha Ortodokse Ruse ndërpret lidhjet me Konstandinopolin Kisha Ortodokse Ruse ka ndërprerë marrëdhëniet diplomatike me Patriarkanën e Konstandinopojës, e cila ka autoritet mbi 3
Kisha ortodokse maqedonase publikon mesazhin për referendumin Kisha Ortodokse e Maqedonisë i fton qytetarët që të vendosin vetë se çfarë do të bëjnë me 30 shtator. Peshkopi i Kryepes
Flasin hoxha dhe prifti që ndajnë të njëjtin oborr (VIDEO) Një nga simbolet më të njohura në qytetin e Ferizajt është xhamia dhe kisha ortodokse. Imami dhe prifti duan që muri
Vuçiç ia tregon vendin Kishës Ortodokse Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç tha sot në Baku të Azerbajxhanit se Kisha Ortodokse Serbe (SPC) nuk ka nevojë të
Peshkopi tmerrohet se Vuçiç mund të bëjë kompromis për Kosovën Mitropoliti i Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi Amfilohije, ka deklaruar se “për Kosovën vlen ajo që thotë në Psalme:
Kisha Ortodokse e Bullgarisë nuk e pranoi ftesën e Kryepeshkopatës së Ohrit Sinodi i Kishës Ortodokse Bullgare vendosi të mos pranojë ftesën e Kryepeshkopatës së Ohrit, z. Stefan për një festim të
Serbët e Malit të Zi me ndihmën e ortodoksëve kërkojnë ta godasin fort Kosovën Me “bekimin” e patriarkut Irinej, mitropolitit Amfilohije, deputetët të opozitës nga Fronti Demokratik i Malit të Zi kan