999 rezultate për

nobeli

Nobeli për Peter Handke, Ismail Kadare reagon për herë të parë Shkrimtari 83-vjeçar shqiptar Ismail Kadare tha të mërkurën në Seul të Koresë së Jugut se ishte i lumtur që nderohej me
Jepet Nobeli për Ekonomi: 908 mijë dollarë për tre ekonomistët që punuan kundër varfërisë Akademia Mbretërore Suedeze e Shkencave ua dha Nobelin për Ekonominë tre ekspertëve Abhijit Banerjee, Esther Duflo dhe M
Përse Nobeli 2019 kundërshton veten! NGA MSc. NIDELA HOXHA Po e nis me disa informacione kryesore mbi cmimet Nobel, duke qene se flitet aq shume e dihet
Mediat serbe i referohen reagimeve të ashpra të shqiptarëve të "Nobelit" për ithtarin e Millosheviçit (FOTO LAJM) Mediat serbe i kanë dhënë hapësirë reagimit të kryeministrit Rama në lidhje me çmimin Nobel që iu tha shkrimtarit austri
Çfarë shkruajnë mediat e botës për "nobelistin" në Letërsi “Ai kishte thënë publikisht se myslimanët e Sarajevës e kishin masakruar veten e tyre dhe pastaj kishin fajësuar serbët”
Një juri po përgatitet t'i anulojë çmimin e Nobelistit, reagon Handke: Faleminderit Serbi, sonte do pimë për mua Peter Handke, është Nobelisti më I ri në zhanrin e lëtërsisë, ndërsa kritikat ndaj tij si rrallë herë në raste të tilla
Jam i lumtur që serbët u gëzuan për mua: Reagon për herë të parë fituesi i Nobelit në Letërsi Dhënia e çmimit Nobel për Letëri shkrimtarit austriak Peter Handke ka shkaktuar debat të madh në Europë për shkak të qen
Habit fituesi i Nobelit për shkencë: Pas 30 vitesh do takohemi me alienët Një ‘gjuetar planeti’ që fitoi çmimin Nobel në fushën e shkencës, i cili zbuloi planetin e parë jashtë sistemit tonë die
Spiropali: Falë Zotit nuk është gjallë Hitleri se Nobelin do e fitonte ai Sot është dhënë Nobeli në Letërsi dhe ka fituar Peter Handke, një person i cili njihet për deklaratat e tij pro serbe dh
Fitoi Nobelin, shkrimtari që "çmendej" pas kriminelit të Serbisë dhe "lau me lot" vdekjen e tij (FOTO LAJM) Çmimi Nobel për letërsinë i ka shkuar dy shkrimtarëve, polakes Olga Tokarczuk dhe austriakut Peter Handke, për një “punë
Për herë të parë dy çmime, kush e fitoi Nobelin 2018-2019 Pas skandalit të vjetshëm, sot (e enjte, 10 tetor) u dhanë dy çmime Nobel në Letërsi. Çmimi Nobel për vitin 2018 iu
"Turp" për Trump, nobelisja i flet për vëllezërit e vdekur, shikoni si përgjigjet ai Presidenti amerikan Donald Trump ka shkaktuar reagime të shumta nëpër rrjete sociale me pyetjet e tij gjatë bisedës me f
Skandali i “Nobelit”, burgoset fotografi francez Fotografi francez, në qendër të një skandali seksual, që bëri që çmimi Nobel për Letërsinë i këtij viti të shtyhej, ësht
Nobelistja e paqes akuzohet nga OKB se nuk ka ndaluar gjenocidin në Mianmar Aung San Suu Kyi është akuzuar nga hetuesit e OKB-së për dështimin e ndalimit të një sulmi brutal ndaj myslimanëve Rohin
Letërsia humbet një tjetër nobelist Novelisti Sir VS Naipaul, që fitoi çmimin Nobel për letërsinë, është ndarë nga jeta në moshën 85-vjeçare. Sir Vidia, që
Nobelisti gjerman: Sëmureni nga kanceri sepse hani këto dy ushqime! Shkencëtari gjerman dhe fitues i çmimit “Nobel” në lëmin e fiziologjisë, Harald zur Hausen, ka konstatuar që virusi jo m
Japin dorëheqjen 3 anëtarë të Komitetit për ndarjen e Nobelit Tre anëtarë të Komitetit për ndarjen e Çmimit Nobel për Letërsi kanë dhënë dorëheqje Klas Ostergren, Kyle Espmark dhe Pe
Nobelistja e paqes: Rikthimi në vendlindje më bëri më të lumtur se fitimi i Nobelit Malala Yousafzai, personi më i ri të cilit i është ndarë Çmimi Nobel për Paqe, thotë se nuk është ndier kurrë kaq e lumt
Nobelistja iu lëshon “bombën” serbëve, mbron Kosovën në Beograd Shkrimtarja gjermane, Herta Myller, fituese e çmimit Nobel, ka deklaruar se serbët i kanë bërë keq vetes dhe fqinjëve të
Nobeli për ekonomi i shkon amerikanit Richard Thaler Çmimin Nobel 2017 për ekonomi i ka shkuar ekonomistit amerikan, Richard Thaler, për punën e tij të fokusuar në “kuptimin