999 rezultate për

kultura

Falet Namazi në Prishtinë, bëhet thirrje për mirësi Qinda qytetarë të besimit myslimanë kanë marrë pjesë në ceremoninë e faljes së namazit të Fitër Bajramit në Xhaminë e Ma
500 mijë lule do të mbillen në Prishtinë Kompania Publike e Komunës së Prishtinës “Hortikultura” ka nisur mbjelljen e luleve sezonale. Ndonëse, javën e ardhshme
Hoti i PDK-së bëhet zv.ministër i pestë te kultura Ministrisë së Kulturës i është shtuar edhe zëvendësministri i pestë. Nëpërmjet një vendimi, kryeministri i Kosovës, Ramu
Dëmtuan kulturat bujqësore, gomerët përfundojnë në burg (FOTO LAJM) Tetë gomerë të cilët kanë dëmtuar kulturat bujqësore në Indi janë "burgosur" për katër ditë. Sipas New Delhi TV, goma
Moti i nxehtë dëmton kulturat bujqësore në Maqedomi Gjithë kulturat bujqësore po vuajnë pasoja nga moti i nxehtë, pasi nuk ka lagjështi të mjaftueshme në tokë. Sipas ag
Fiset që koha i harroi: Indigjenët në qoshet më të largëta të planetit tonë (FOTO LAJM) Fotografja nga New York, Terri Gold ka shpenzuar pjesën më të madhe të jetës së saj në kërkim të fiseve indigjene anemb
"Fiskulturat" e Qeverisë së Kosovës për Demarkacionin me Malin e Zi Qeveria ka emëruar Komisionin për Matjen e Territorit të Kosovës, ndërsa nuk i ka siguruar votat e deputetëve në Kuvend
O’Connell: Kultura e nepotizmit në Kosovë duhet të përfundojë Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairi O’Connell ka zhvilluar sot një takim me ministrin e Administratës Publ
Kultura e tribuve në Kenia e rrezikuar nga teknologjia (FOTO LAJM) Teknologjia ka ndryshuar të gjithë botën por si duket akoma “jo” fiset më të largëta të Kenias. Të gjithë jemi të njo
Matoshi: Shqiptarët në Turqi të trajtohen kulturalisht si turqit në Ballkan Në një kolumnë të tij të rregull në gazetën “Koha Ditore“, shkrimtari Halil Matoshi ka ngritur një problem fundamental
Thaçi: Arsimi, kultura dhe gjuha, shpirti dhe mburoja e një kombi Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi, ka uruar mësimdhënësit shqiptar në këtë ditë feste për arsimin s
Manjani: Kultura gjermane në zbatimin e ligjit i duhet Shqipërisë Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, i cili ndodhet për një vizitë zyrtare në Gjermani, është pritur në takim nga Minist
E bukura është kudo! 20 fotot të cilat tregojnë se kudo në botë ka njerëz të bukur, e sidomos femra të bukura. Nuk ka rëndësi nga janë, si je
Ademi: Shkenca, kultura dhe gjuha instrumente të ruajtjes së kombit shqiptar Ministri i Arsimit dhe Shkencës Mr. Abdilaqim Ademi, sot mori pjesë në Seminarin e Nëntë Ndërkombëtarë të Albanologjisë
Kultura shqiptare e zbardhur në ilustrime grafike (FOTO LAJM) Ngjarjet e ndryshme që kanë ndodhur në shqipëri në periudha të ndryshme kohore duket se kanë gjetur një pasqyrim në vepr
Nishani: Arsimi, kultura dhe gjuha janë shpirti i një kombi Pas ministres së Arsimit dhe kryeministrit Rama, një urim është përcjellë edhe nga presidenti Bujar Nishani për të gjith
Vasili: Mungon kultura e zbatimit të ligjit Petrit Vasili, kreu i grupit Parlamentar të LSI-së, në një intervistë për televizionin “ABC News” është ndalur në situat
Rummenigge beson: Guardiola do të rinovojë Shefi Ekzekutiv i Bayern Munchen Karl-Heinz Rummenigge ka folur në një intervistë për ESPN për situatën kontraktuale të
Kultura e Medvegjës në Festivalin Ndërkombëtar të Tuzlës (FOTO LAJM) Grupi artistik "Shpëtimi" nga Medvegja ka prezantuar këngë folklorike shqiptare në Festivalin Ndërkombëtar që u mbajt në
Anashkalohet kultura shqiptare në festivalin "Vera e Ohrit" Në Ohër do të mbahet edicioni i festivalit tradicional ndërkombëtar "Vera e Ohrit". Ky festival do të mbahet nga data