999 rezultate për

kokalari

Kush ishte shqiptari që çoi flamurin kuqezi në hënë (FOTO LAJM) Në kulmin e Luftës së Ftohtë, e cila përfshinte edhe garën për hapësirën niset për mision në hënë "Apollo 15". Tek aj
Zbulohet flamuri shqiptar që është dërguar në Hënë (FOTO LAJM) Në vitin 1971, në Hënë niset “Apollo 15” dhe në bordin e saj u vendosën 32 flamuj të vegjël nga e gjithë bota, të kapur
Hapen për lexuesit ambientet e reja të bibliotekës “Musine Kokalari” Nga një hapësirë e degraduar, që shërbente si magazinë librash, biblioteka “Musine Kokalari” në Njësinë Nr. 7 është shnd
A e dini kush është gjirokastriti i parë që ka shkuar në Hënë? (FOTO LAJM) A e dini se kush është gjirokastriti i parë që ka shkuar në Amerikë? Ambasada Amerikane bën me dije se ai është Wilso
Një shqiptaro-amerikan, pjesë e misionit “Apollo 11” në Hënë Një shqiptaro-amerikan ka qenë pjesë e misionit të “Apollo 11” në Hënë, pyet ne postimin e saj Ambasada e SHBA ne Tirane
Shoqërohet në polici ish-kandidati i PD për Gjirokastrën, arsyeja do t'ju çudisë Policia e Fierit ka ndaluar gjatë ditës së sotme duke e shoqëruar në polici ish-kandidatin e PD-së për Bashkinë e Gjirok
E përndjekur për 40 vite, kush janë "Sorkadhja", "Pllumbi" dhe "Brisku" që spiunonin Musine Kokalarin Musine Kokalari u përndoq për gati 4 dekada. Por nga 10 shkurti, dosja e saj u hap me kërkesë të vetë familjes, për të h
Letra e vëllait të Musine Kokalarit për rrezikun nga Enveri Historiani dhe studiuesi, Uran Butka, në 100-vjetorin e lindjes së Musine Kokalarit bën publike letrën që vëllai i saj,
Mesazhi i deputetes për vrasjen e çiftit në Fier: Qajeni atë grua.. Deputetja e PD-së Majlinda Bregu në një shkrim me titull “Ky Muri i Turmës”, në profilin e saj në Facebook, shkruan për
Kush janë "pëllumbi", "bamja", "piktori" dhe "kalaja" që spiunonin Musine Kokalarin? ǒmund të ketë qenë ai njeri që për pseudonim mbante “Bamja e pjekur”? Fytyra e tij kishte pamjen e një bamjeje të përzh
Familja rrëfen tmerret e Musine Kokalari: Torturat e ç’njerzore, la shënim emrat e spiunëve Piktori, Munella, Bamja e pjekur, Kalaja, Brisku, Lisi, Pëllumbi – këto janë pseudonimet e atyre që spiunuan e përndoqën
“Si e refuzoi Musine Kokalari Nexhmijen për t’u bërë komuniste” Merita Shkupi, aktivistja e komunitetit shqiptaro-amerikan: “Armiqësia me regjimin komunist që në vitet e luftës. Pohimi
Ditari i Musine Kokalarit/ Rrëfimi i veçantë për tradhtinë nga i dashuri kur ishte studente (FOTO LAJM) ... Ishte në një nga këto ditë që unë takova të ëmën e P.T. Më vështroi me përzemërsi dhe më tha “...çdo gjë e ka bërë i
Biblioteka nr. 9 në Tiranë merr emrin e Musine Kokalarit, Veliaj: Musine Kokalari simbol i letërsisë dhe i rezistencës Në 100 vjetorin e lindjes së Musine Kokalarit, gruas së parë të letrave shqipe, e cila luftoi për demokratizimin dhe ema
Publikohet dokumenti, përse akuzohej Musine Kokalari (FOTO LAJM) Ish-drejtori i Arkivit në Ministrinë e Brendshme, Kastriot Dervishi ka publikuar aktakuzën e Musine Kokalarit, e cila u
Liri Belishova: Më erdhi keq kur vranë vëllezërit Kokalari. Komunizmi, një "yll" që s'e kapëm dot (VIDEO) Liri Belishova është sot 90 vjeç. E ndodhur në një moshë të vogël në momentin kur luftohej për çlirimin e Shqipërisë, aj
LAZARATI BLU/ 95 % e votave shkojnë për Partinë Demokratike Lazarati njihet si zonë e djathtë,por duket se pas aksionet anti-kanabis ata janë organizuar në një votë proteste kundër
Batuta e kandidatit të PD për Gjirokastrën: Kam bërë seks po se di a do bëj më! Nuk mjaftojnë vetëm akuzat dhe kundërakuzat ndaj palës kundërshtare, por fushata është përfshirë edhe nga ngacmime në em
Alarm fals për bombë në kryeqytet Update - Sikundër edhe në shumë raste të tjera, edhe alarmi për bombë që u njoftua sot ka rezultuar fals. Nga
Police put on alert over bombs across the capital Two bombs alarmed the capital today. Albeu.com reports that according the police both "bombs" near "Musine Kokalari" and