999 rezultate për

klimatike

Si ndryshimet klimatike po ndikojnë keq bujqësinë edhe në Shqipëri Ndryshimet klimatike vitet e fundit e kanë bërë dimrin më të thatë dhe i kanë zgjatur temperaturat e ftohta në të gjithë
Flasin shkencëtarët, çfarë mund të pësojnë organet tona me ndryshimet klimatike Në vitet e ardhshme, ndryshimi i klimës do të ngrohë disa pjesë të botës aq shumë sa që thjesht puna në natyrë mund të b
Bota duhet të shpallë emergjencë klimatike, thotë OKB-ja Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, i bëri thirrje çdo vendi në botë që të deklarojë një
Fitorja e Biden, çfarë ka Johnson për të thënë Kryeministri britanik Boris Johnson deklaroi sot se ai dhe presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden ndajnë një besim në
Shkëmbinjtë tropikal koral po transformohen nga ndryshimet klimatike Këto ekosisteme delikate dhe jetësore janë përdorur si një udhëzues për rinovimin e biodiversitetit në rajone të tjera t
Hulumtim: Deri në vitin 2100 në Maqedoni temperaturat do të rriten për 5 gradë, në Shkup nuk do të ketë dimër Qytetarët më së shumti i vërejnë ndryshimet klimatike përmes skajshmërive klimatike, përkatësisht nëpërmjet dallimit në
Majlinda Bregu: Ndryshimet klimatike nuk kanë nevojë për vizë Shengen Ndryshimet klimatike nuk kanë nevojë për vizë Shengen Nga znj. Majlinda Bregu, Sekretare e Përgjithshme e Kësh
Edhe Berlini shpall emergjencën klimatike Berlini ndjek gjurmët e shumë bashkive në të gjithë botën që kanë deklaruar emergjencë klimatike. Senati i Berlinit n
Punonjësit e Google protestojnë përmes një letre të hapur drejtuar kompanisë Përmes një letre të hapur drejtuar shefes së financave, Ruth Porat, punonjësit kërkojë që Google të hartojë një plan mbi
ShMP "Jahja Kemal", organizoi debatin për paqe dhe ndryshimet klimatike messhkollave të mesme nga Struga dhe Ohri ShMP "Jahja Kemal", organizoi debatin për paqe dhe ndryshimet klimatike ndërmjet shkollave të mesme nga Struga dhe Ohri.
Ndryshimet klimatike, OKB: Niveli i detrave rritet më shpejt nga se parashikohej Niveli i detrave po rritet dhe shumë më shpejt nga se parashikohej për shkak të shkrirjes së akujve dhe akullnajave në H
Pas zjarreve në Amazon, Presidenti i Brazilit sulmon mediat Presidenti brazilian, Jair Bolsonaro, sulmoi mediat gjatë një fjalimi që mbajti në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve t
Uji do të mbulojë Ballkanin, shkencëtarët të alarmuar Niveli i detit Mesdhe shumë shpejt pritet të rritet. Alarmi këtë herë ngrihet nga shkencëtarët e Institutit kombëtar të
Deri më 2050 do të ketë ndryshime dramatike klimatike Londra do të ketë një klimë pas 30 vjetësh atë që ka Barcelona sot dhe Madridi do të jetë si Marakeshi i Marokut deri në
Ngrohja globale ka vetëm një zgjidhje të madhe sipas shkencëtarëve Mbjellja e miliarda pemëve në të gjithë botën është deri tani mënyra më e mirë dhe më e lirë për të trajtuar krizën klim
Tirana Bank dhe UNDP në partneritet për të promovuar mbrojtjen e mjedisit Tirana Bank, në linjë me politikat e Përgjegjshmërisë Sociale të Korporatës, së Grupit Balfin dhe UNDP, Programi i Zhvil
"Fundi i njerëzimit do të jetë pas 30 viteve" Lajmet se po afron fundi i botës i kemi lexuar shpesh herë aq sa tashmë e kemi të vështirë të besojmë se një ditë kjo do
Një vajzë e mitur nominohet për çmimin e paqes 16 vjeçarja e nisi e vetme një protestë në muajin gusht në Suedi, por që prej atëherë ajo ka inspiruar nxënës e studentë
Tërmete, zjarre dhe përmbytje, rreziqet e mëdha që sfidojnë njerëzimin (FOTO LAJM) Rritja e nxehtësisë dhe moti i egër nga ndryshimet klimatike janë “kërcënimi më i madh shëndetësor i shekullit 21”, thon
Ndryshimet klimatike rrezikojnë të shkatërrojnë njerëzimin, thotë Papa Papa Françesku ka paralajmëruar se ndryshimet klimatike po rrezikojnë shkatërrimin e njerëzimit. Këtë shqetësim Papa