999 rezultate për

kadare

Akademia e Shkencave propozon Kasdarenë për çmimin "Nobel" Sot Akademia e Shkencave ka mbledhur tryezën “Kadare dhe letrat shqipe” ku është ka ripropozuar shkrimtarin Ismail Kadar
Ismail Kadare feston sot 84 vjetorin e lindjes “Kur në letra të ndryshme (anketa, kërkesë për vizë etj.) shënoj datën e lindjes, 28 janar 1936, vetëtimthi më shkon nëp
Histori tronditëse, si u rrezikua Ismail Kadare nga Banda e Lushnjës Pas vrasjes së Taullaut, banda e Lushnjes, ishte e vendosur të hakmerrej deri në fund ndaj çdo punonjësi të shtetit që u
Vlerësimi me titullin e lartë nga Macron i Kadaresë, reagon Ilir Meta Ilir Meta ka reaguar pas lajmit se shkrimtari i njohur shqiptar, Ismail Kadare ishte dekoruar nga presidenti i Francës,
Kadare vlerësohet me titullin më të lartë nga Macron: Oficer i Madh i Legjionit të Nderit Shkrimtari shqiptar, Ismail Kadare është vlerësuar nga Presidenti i Francës, Emmanuel Macron me titullin më të lartë sht
Studentët e Filologjikut: “Lahuta e Malcis” është shkruar nga Ismail Kadare Pak ditë pas përfundimit të eventit më të rëndësishëm të Librit në Shqipëri, Panairit “Tirana 2019”, të rinjtë shqiptarë
Librat që Ismail Kadare rekomandon t’i lexoni patjetër "The Week" publikoi listën e gjashtë librave që Kadare propozon për lexuesit e tij, libra të autorëve tjerë të cilët duk
Nobeli për Peter Handke, Ismail Kadare reagon për herë të parë Shkrimtari 83-vjeçar shqiptar Ismail Kadare tha të mërkurën në Seul të Koresë së Jugut se ishte i lumtur që nderohej me
Shkrimtarja amerikane i thur "elozhe" Kadaresë: Je ikonë letrare ndërkombëtare Një prani e ndritshme letrare që ka prodhuar punë bindëse për mbi 50 vite, autori shqiptar, Ismail Kadare kremtohet si n
Ismail Kadare shkrimtari më i mirë në botë, fiton çmimin "Neustadt" Ismail Kadare është shpallur fituesi i 26-të i çmimit Ndërkombëtar të Letërsisë Neustadt, që njihet edhe si Nobeli Ameri
Si e kujton Kadare takimin me Handke që mbështeti Millosheviçin farë mund të nxisë një prej shkrimtarëve më me influencë në botë, që shtrin rrënjët e penës së tij krahas romaneve, në t
Kandidat për "Nobel", si e priti Kadareja shpalljen e fituesve (FOTO LAJM) Ismail Kadare ka vijuar rutinën e tij të përditshme duke pirë kafe pranë Parkut të Liqenit me botuesin dhe mikun e tij B
Ndiqni LIVE ceremoninë e çmimeve Nobel, a do të fitojë Kadare? Sot do të jepen dy çmime Nobel në letërsi, ndikuar nga skandali seksual që shtyu me një vit ceremoninë e 2018-s. Ndër
Arsyeja pse Kadare nuk po reagon fare për prishjen e Teatrit (FOTO LAJM) Nga Altin Hoxha Prej disa muajsh po zhvillohet protesta e artistëve në mbrojtje të Teatrit Kombëtar nga prishj
Intervista/ Kadare rrëfen detaje, jeta studentore në Rusi dhe Helena Shkrimtari i madh Ismail Kadare vjen me një rrëfim ndryshe. I kursyer në intervista për mediat, Kadare nuk mund t’i thos
Ndërsa te parlamenti protestohet, Kadare shëtitje nga liqeni dhe rrethohet nga qytetarët Ndërsa te parlamenti protestohet, Kadare shëtitje nga liqeni dhe rrethohet nga qytetarët Në një kohë që opozita prote
Skandal në New York, vajza e Kadaresë i heq fjalën ambasadores së Kosovës Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur ndërmjet ambasadores të Shqipërisë në OKB, Besiana Kadare dhe Konsulles së Kosovës në
Kthehet në muze shtëpia e Ismail Kadaresë (FOTO LAJM) Shkrimtari Ismail Kadare feston sot 83-vjetorin e lindjes. Por, ky përvjetor vjen ndryshe për njeriun e madh të letrave
Vajza e Ismail Kadaresë uron Libanin pasi votoi kundër Kosovës në Interpol, vjen reagimi i Vlora Çitakut Kosova nuk mundi të bëhej pjesë e Interpolit duke mos marrë votat e nevojshme dhe një ndër shtetet që nuk e mbështetën ë
"Na e sugjeroi Kadare" si u njoh Rama me ministrin e ri të Brendshëm Pas dorëheqjes së Fatmir Xhafajt, postin e tij do ta marrë Sandër Lleshi. Këtë njoftim e ka bërë vetë kryeministri R