999 rezultate për

ilire

Monedha e vetme që e ka figurën e një gruaje shqiptare E vetmja ndër monedhat dhe kartëmonedhat shqiptare, me kurs ligjor, e cila përfaqësohet me një grua, është monedha me pr
Historiani grek: Ilirët popull i lashtë, shqipja më e vjetër se latinishtja (VIDEO) Në shumë raste faktet e dokumentuara rreth shqiptarëve ndër shekuj janë lexuar subjektivisht nga historianët grekë. Edhe
Vjen filmi i parë mbi Ilirët, nga kush po prodhohet (FOTO LAJM) Edhe një film do të mund ta shohim gjatë vitit të ardhshëm në ekranet e mëdha të kinemave shqiptare. Kështu së paku k
Legjenda që tmerroi botën, pse ilirët mbanin gjarpër shtëpie Të gjithë e dinë legjendën e famshme se çdo shtëpi ka gjarpërin e vet. Ata si rëndom, janë të qetë. Ndodh që gjatësi
Legjenda që tmerroi botën, pse ilirët mbanin gjarpër shtëpie Të gjithë e dinë legjendën e famshme se çdo shtëpi ka gjarpërin e vet. Ata si rëndom, janë të qetë. Ndodh që gjatësi
Boll i vendoset fëmijëve emra telenovelash! Këta janë emrat më të bukur Ilir Jeni në një pritje të ëmbël dhe po mendoni për emrin që do i vini fëmijës që po vjen në jetë? Mos u modoni shumë të
Ja çfarë mësohet në tekstet shkollore të Maqedonisë: ilirë të sllavizuar, shqiptarë të prapambetur Nga Miradie Hasani Fiset Ilire, enkelejdët dhe dasaretët për nxënësit e vitit të parë të shkollave të mesme në
Shqiptarët në Maqedoni mësojnë se fiset ilire janë maqedonas “Fiset ilire më të njohura që kanë banuar në këto hapësira janë, Enkeleasit, Taulantët, Ardianët, Dardanët, Dalmatet”
Tezat që mbrojnë prejardhjen Ilire të shqiptarëve A janë shqiptarët të vetmit pasardhës të ilirëve në trojet e tyre? Teoritë kundërshtuese dhe ato mbështetëse të kësaj te
Muç Nano godet sërish: Shqiptarët nuk janë Ilirë! Analisti Mustafa Nano është kthyer në një ndër figurat më të komentuara në media duke hapur tema të nxehta dhe duke prov
Zbulohen në Bosnje piramidat më te vjetra në botë të ndërtuara nga Ilirët (FOTO LAJM) Në Bosnje janë zbuluar disa piramida që rezultojnë të jenë ndërtuar nga ilirët. Piramidat, tejet të sofistikuara kane be
Tartari: Si u vodh muzeu arkeologjik, kërkuam armë ta mbronim Profesor doktor, Fatos Tartari hedh paralele të drejtpërdrejta e të ngjashme sipas tij, midis ngjarjeve të vitit 1997, k
Zbulohen në Bosnje piramidat Ilire, më të lashta se piramidat e Egjiptit Në Bosnje janë zbuluar disa piramida të cilat mendohen se janë piramidat më të vjetra në botë. Sipas historianëve kët
Mediat maqedonase sulmojnë ashpër Marin Memën, ja çfarë shkruajnë Gazetari Marin Mema është "kryqëzuar" pas dokumentarit të tij "Shkupi - Histori Ilire" e transmetuar në Top Channel.
Marin Mema "trondit" Maqedoninë me "Shkupi, një histori Ilire" (VIDEO) Gazetari i Top Channel dhe autori i emisioneve “Shqipëria tjetër”, ka tronditur Maqedoninë me emisionin e tij të radhës:
Perandorët ilirë të Bizantit Pas ndarjes së Perandorisë Romake nga perandori romak Teodosi, në vitin 395, perandorët e Lindjes dhe të Perëndimit ishi
Toponimet shqipe në Sanxhak dhe në Bosnje Kur bisedohet ose kur debatohet me ndonjë serb, gjëja e parë që ai thotë për Sanxhakun, është se ky vend quhet Rashka dh
Vërshimet zbulojnë varreza ilire në Shipkovicë (FOTO LAJM) Në rrjetet sociale qarkullojnë fotografi ku thuhet se vërshimet në Shipkovicë kanë zbuluar edhe varre të vjetra që mendo
“Në Kepler-452b jetojnë ilirët, ndaj ky planet na takon neve”! Studiuesi dhe publicisti Daut Dauti, duke parodizuar me nivelin e historianëve shqiptarë dhe interpretimet që janë të pr
Albanologu shqiptar: Kosova do ti kthehet Serbisë, shqiptarët nuk janë ilirë Albanologu shqiptar nga Ulqini, Kapllan Resuli, por që tani mbanë mbiemrin sllav Buroviç, në një intervistë për mediat s