999 rezultate për

hulumtuesit

Shkencëtarët futin gjene të trurit të njeriut te majmuni Shkencëtarët në Kinë mund ta kenë krijuar një lloj të ri të majmunit, dhe me të kanë nxitur një debat të madh etik. Hulu
Deri në 20 vite fshehur, ky kancer ju vret pa kuptuar Hulumtuesit mjekësorë kanë zbuluar se kanceri i mushkërive mund të mbetet i fjetur për më shumë se 20 vjet para se papri
Gjaku i ri mund të jetë sekreti i shëndetit afatgjatë Pirja e gjakut të të rinjve mund t'ju ndihmojë të jetoni më gjatë dhe të parandaloni sëmundjet që lidhen me moshën, ka z
STUDIMI/ Antibiotikët shkurtojnë jetën e të sëmurëve me kancer Një hulumtim në Mbretërinë e Bashkuar ka zbuluar që imuniteti i pacientëve që marrin antibiotikë gjatë terapisë se jetoj
Ky zakon mund tu shkaktojë kancerin e gjirit Sipas një studimi të kohëve të fundit në Universitetin e Harvardit, mund të ketë një faktor habitës që lidhet me kanceri
Pse fëmijës i duhet dhënë peshk? Dieta me peshk është kondideruar gjithmonë si një nga më të shëndetshmet. Por edhe pse hulumtimet e mëparshme kanë s
Tre zakone që zgjasin jetën tuaj për 7 vjet Studimi i ri ka të bëjë me një mënyrë jetese të shëndetshme. Për herë të parë, shkencëtarët kanë lidhur tri gjëra – mos
Jepuni fëmijëve tuaj peshk, i mbron nga alergjitë gjatë rritjes Dieta me peshk është kondideruar gjithmonë si një nga më të shëndetshmet. Por edhe pse hulumtimet e mëparshme kanë s
Ndotja e ajrit shkakton sëmundjet e zemrës Grimcat jashtëzakonisht të vogla të ndotjes së ajrit kanë potencialin të shmangin sistemin filtrues mbrojtës të mushkëri
Ky djath ju mbron nga kanceri i mëlçisë Shumë njerëz mundohen të mos konsumojnë djathë nga frika se mos shëndoshen. Por, disa lloje djathërash përveçse nuk ju s
A jetojnë vegjetarianët më gjatë? Ja çfarë thotë studimi i fundit Propagandat për t'u bërë vegjetarianë dhe njerëzit që i binden kësaj ideje po shtohen duke menduar edhe faktin që mund t
Dembelizmi, shenjë e personave inteligjentë Hulumtimi i Universitetit Gulf Coast nga Florida ka konstatuar se personat inteligjentë shpenzojnë më shumë kohë në demb
10 lidhjet më të çuditshme të trupit I gjithë trupi jonë është një aparat me pjesë të ndryshme por funksionon për një të mirë të përbashkët. Ju paraqesim
Studim/ Fëmijët e trashëgojnë inteligjencën nga nëna Sipas një studimi të ri të publikuar nga revista “Psychology Spot”, gjenet e inteligjencës janë të lokalizuara tek kromo
Loja në iPad mund të diagnostikojë autizmin tek fëmijët Mënyra se si fëmijët luajnë lojëra në iPad mund të zbulojë nëse ata kanë autizëm, kanë zbuluar hulumtuesit shkencorë. Fë
Kafja e mëngjesit na mbron nga tumori dhe përmirëson kujtesën Gjatë një studimi të fundit, të publikuar tek revista “Scientific Reports”, u monitorua një receptor në tru që fillon të
Ja çfarë ndodh nëse konsumoni pak kripë Sipas një studimi më të fundit rezulton se nëse hani pak kripë, rritet rreziku për sulm në zemër ose në tru. Ka kohë që
Lamtumirë karikues?! Bateria është një ndër shkaktarët e stresit të përditshëm, pasi shpesh ndodh që në momentet që ne mund ta duam më shumë
Studim: Agjërimi për tre ditë, rigjeneron gjithë sistemin imunitar Sipas një studim të realizuar nga hulumtuesit e Universitetit të Kalifornisë Jugore thuhet se agjërimi, qoftë edhe për t
Ademi në Split: 200 milionë euro për shkencëtarët dhe hulumtuesit (FOTO LAJM) Ministri i Arsimit dhe Shkencës Abdilaqim Ademi ka postuar dy foto nga nënshkrimi i marrëveshjes për themelimin e qendrë