999 rezultate për

hulumtimi

Ushqimi i duhur për shtatzënat Ushqyerja me vaj peshku gjatë shtatzënisë mund të parandalojë zhvillimin e obezitetit tek fëmijët pasardhës. Ky hulum
Çokollata e zezë mund ta ulë stresin, inflamacionin dhe ta përmirësojë memorien Konsumimi i çokollatës së zezë i ka disa përfitime për funksionimin e trurit, duke e përfshirë zvogëlimin e niveleve të
Çështja e Kosovës, me rëndësi vetëm për 4 për qind të serbëve Katër për qind e qytetarëve të Serbisë e mendojnë Kosovën çështjen më të rëndësishme, ndërsa shumicën e tyre i mundon, p
Vetëm për 4 për qind të serbëve, Kosova është çështja më e rëndësishme Katër për qind e qytetarëve të Serbisë e mendojnë Kosovën çështjen më të rëndësishme, ndërsa shumicën e tyre i mundon, p
Një element në kanabis, redukton vuajtjet e epilepsisë Një shtojcë që rrjedh nga kanabisi përgjysmon rrezikun e vuajtjes në 44 për qind e të sëmurëve të epilepsisë, sugjeron h
Një në 10 grekë fle me celular te koka Rreth 53% e grekëve e marrin telefonin e tyre celular në shtrat, ndërsa një në 10 persona fle me të, sipas një hulumtimi
Pija që zvogëlon rrezikun e sulmit në zemër Hulumtimi i fundit zbuloi disa gjëra shumë interesante rreth pijeve të preferuara. Konsumi i përditshëm i pijeve ka
Qasjet kundërthënëse të një hulumtimi për korrupsionin në universitete! Prof. Asoc. Dr. Enver Bytyçi Qendra Qytetare, një organizatë jo qeveritare, pra dhe jo fitimprurëse, pretendon s
Zbulimi i frikshëm: Pas vdekjes, mendja e njeriut vazhdon të punojë (FOTO LAJM) Vdekja sapo u bë më e frikshme, shkencëtarët kanë zbuluar se njerëzit janë të vetëdijshëm edhe pasi vdesin, sepse vetëdi
HULUMTIMI/ Gratë shqiptare janë më të afta se burrat në menaxhimin e buxhetit Gjinia femërore e menaxhon në mënyrë më racionale buxhetin familjar. Kjo pasi gratë blejnë vetëm gjërat e nevojshme p
HULUMTIMI/ Ja si Putin po ndërhyn në Kosovë Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë (QKSS) ka publikuar sot raportin gjithëpërfshirës “Ndërhyrja e Rusisë në Kosovë:
Hulumtimi/ Në Kosovë çdo vit punësohen 12 mijë persona Aleanca Kosovare e Bizneseve publikoi hulumtimin “Nevojat e Tregut të Punës” ku pasqyrohen të gjeturat e trendit të ndër
Prezantohen të gjeturat e hulumtimit “Gratë në mediat e shkruara” Agjencia për Barazi Gjinore do të prezantojë të gjeturat e hulumtimit “Gratë në mediat e shkruara”. Ky hulumtim është
Nëse rrëqetheni duke dëgjuar muzikë, keni tru të veçantë A ju rrëqethet lëkura ndonjëherë dhe a ju çohen qimet përpjetë kur e dëgjoni një këngë të mirë? Përjetimet e tilla ku
A i duan prindërit të gjithë fëmijët njësoj? ​Edhe pse prindërit vështirë që e pranojnë para familjes ose miqve, hulumtimi tregon që megjithatë favorizojnë një
Hulumtimi/ Rinia në Maqedoni gjithnjë e më shumë "nën qetësues” Numri i të rinjve që përdorin qetësues në Maqedoni po shkon drejt rritjes. Një hulumtim i Institutit të Shëndetit Publi
Sekreti i një martese të lumtur Sipas një hulumtimi më të funditb rezulton se femrat e punësuara kanë një jetë më të lumtur martesore. Pjesë e këtij hul
Printeri 3D kopjon objekte vetëm me tinguj Priteri 3D mënyra më e mirë e tregimit të evolimit të teknologjisë pirateria, me anë të së cilës vjedhja mund të realizo
Hulumtimi i SCOOP: Toka shtetërore u është dhënë funksionarëve (DOKUMENT) Një pjesë të parcelave merr edhe daja i Kërsto Mukoskit, Gjorgji Ugrinovski përmes kompanisë "Via Vinarija" nga Vevçani.
Prezantohet raporti paraprak për rrëshqitjen e dheut në Lagjen Arbëria (FOTO LAJM) Sot, Drejtori i Drejtorisë së Infrastrukturës, Hysen Durmishi, së bashku me dy përfaqësues të Institutit Gjeologjik të K