999 rezultate për

gjenetik

Çmenduria nga Spanja: Messi mund të klonohet Është e vështirë të gjesh një fjalë të saktë për të përshkruar Lionel Mesin. Argjentinasi na mahnit çdo herë që është
Messi mund të klonohet Epitetet për të përshkruar Messi-n kanë mbaruar dhe për argjentinasin është thënë gjithçka e mundshme. E reja në lidhje
Studimi: Babai dhuron përqindje më të madhe të materialit gjenetik te fëmija Edhe pse nga prindërit e trashëgojmë të njëjtën sasi të materialeve gjenetike që na bëjnë ata që jemi, ne në fakt shfryt
Del edhe një profesor që thotë se prejardhja e shqiptarëve është e ngjashme me serbët Deklaratat e analistit politik nga Shqipëria, Mustafa Nanos, se kosovarët ‘kanë gjak serb’ kanë nxitur reagime të shumta
Për t'u ngrënë: Brenda thertores së frikshme të derrave të modifikuar gjenetikisht (FOTO LAJM) Këto foto shokuese tregojnë se si janë derrat e modifikuar gjenetikisht. Derrat muskulozë janë modifikuar nga një kom
Jo vetem gjenetike, rënia e flokëve paralajmëron sëmundjet e zemrës Meshkujt të cilëve u bien flokët apo u thinjen në një moshë të re janë pesëfish më të prirur të rrezikohen nga sëmundjet
Studimi i OBSH-së: “Alkooli, kancerogjen dhe dëmtues i gjenetikës” Organizata Botërore e Shëndetësisë i klasifikon pijet alkoolike si kancerogjene të “grupit 1”, çka do të thotë se ka pro
Modifikimi gjenetik, zbulohet "arma e saktë" kundër ADN-së së sëmurë Përparime të mëdha janë bërë përsa i përket modifikimit gjenetik.Në Universitetin e Cibio në Trento është zhvilluar një
Gjenetikë/ Zbulohet çelësi që hap ADN-në Në qeliza ekziston një çelës molekular që mund të hapë ADN-në dhe mundëson që të lexohen informacione deri tani të fsheh
I ngjante një dinosauri, 37-vjeçarja arrin të çohet në këmbë (FOTO LAJM) Një nënë vuan nga një sëmundje e rrallë gjenetike që e bëri atë të ndihet si një "dinosaur". Brooke Schilling, 37 vje
Kanë rastin e rrallë gjenetik, kjo familje e zakonshme po thyen rrjetin (FOTO LAJM) Kjo është një familje e zakonshme italiane. Familja përbëhet nga nëna dhe dy vajzat, secila me familjet e tyre.
Robotët do të lindin fëmijë me njerëzit për 100 vjet Avancimet në inteligjencën artificiale me kalimin e viteve do të bëjnë që robotët dhe njerëzit do të mund të ngjizin fëm
Nëna mbyt fëmijët me helm minjsh: Kishin sëmundje gjenetike (FOTO LAJM) Një grua 39-vjecare nga Rusia ka tronditur mbarë opinionin publik pasi akuzohet se ka vrarë fëmijët e saj me helm minjsh
"Më e keqe se bombat bërthamore!" Putin zbulon armën e tmerrshme (FOTO LAJM) Vladimir Putin paralajmëroi një turmë studentësh të rinj se shkencëtarët në Rusi së shpejti do të thyejnë kodin gjenetik
Rast i rrallë, familja trashëgon brez pas brezi të njëjtën anomali gjenetike (FOTO LAJM) Kjo familje braziliane po i habit të gjithë për shkak se të gjithë kanë trashëguar nga njëri tjetri një anomali gjenetik
Zvicra ofron punë, shpallja në ambasadën në Shkup Ambasada zvicerane në Shkup ka shpallur një konkurs, ku kërkohen ekspertë nga Maqedonia në lidhje me profesionet e biolo
Origjina e syve të kaltër, vetëm nga një mutacion gjenetik Sipas një studimi të publikuar në IFLScience thuhet se në gjenezë të gjithë njerëzit kanë patur sy bojë kafe. Më vonë e
Hakmarrja ndaj familjes Çapja në Elbasan, prindërit “zbuluan” autorin Prokuroria e Elbasanit ka zbuluar detajet që çuan në identifikimin e Shkëlzen Hasanpapajt, i cili u arrestua në Holandë
Jeni të varur nga kafeina? Problemin e keni në gjenetikë Sipas studiuesve, variant gjenetik, në mënyrë të veçantë duket të jetë i lidhur me konsumimin e kafes. Gjithashtu një
Spitali Amerikan, gjithnjë mbështetës në dhënien e shërbimeve të specializuara për njerëzit në nevojë! Të ftuara në emisionin e Pasdites në Top Channel, Dr.Shk. Iris Allajbeu, Shefe e Departamentit të Imazherisë së Avancuar