999 rezultate për

bullgaria

"Edhe Bullgaria e do Maqedoninë e Veriut në BE" Afrimi i Ballkanit Perëndimor drejt BE-së është vendim i rëndësishëm strategjik për rajonin, por edhe për Unionin, dhe p
Bullgaria do t’i dhurojë vaksina anti-covid Maqedonisë së Veriut Maqedonia e Veriut do t’i marrë falas nga Bullgaria dozat e para të vaksinës kundër koronavirusit, bëri të ditur ministr
3 opsionet e mbetura për integrimin, Gjermania bën përpjekjet e fundit për zhbllokimin e procesit Ndonëse formalisht nuk është në agjendën e samitit të Bashkimit Evropian, procesi i zgjerimit pritet që të diskutohet në
Zaev: Bullgaria me veton shkel Marrëveshjen e Fqinjësisë së Mirë, qëndrimet e tyre janë ofenduese për ne Kryeministri i vendit Zoran Zaev përmes një deklarate ka shprehur zhgënjimin e tij lidhur me veton bullgare. Sipas Z
Edhe 7 ditë nga marrja e vendimit për negociatat! Bullgaria sërish do ta bllokojë Maqedoninë? Edhe 7 ditë kanë mbetur deri te marrja e vendimit të radhës të Këshillit Evropian për nisjen e negociatave me Maqedoninë
Bullgaria nuk heq dorë, pengon integrimin e Maqedonisë së Veriut në BE Bullgaria është e gatshme të mbajë barrën, nëse do të jetë shkaktare që BE të mos mund të fillojë negociatat për anëtarë
Bullgaria nuk e njeh Gjuhën Maqedonase! Zaev nuk pret pengesa për nisjen e bisedimeve (VIDEO) Në Ditën e Mësuesit, ministrja e Arsimit, Milla Carovska rikujtoi profesoreshën e saj të gjuhës, të cilën e quajti heroi
Bullgaria kërkon nga BE të mos njohë kombin dhe gjuhën maqedonase Një mosmarrëveshje historike e ndezur midis dy vendeve fqinje në Ballkan është duke u bërë një çështje për Brukselin, se
Gjermania: Nuk është në interesin e Bullgarisë të pengojë anëtarësimin e Shkupit në BE Gjermania, që kryeson Presidencën e Bashkimit Evropian, vlerëson se problemet mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut nu
Bullgaria kushtëzon bisedimet për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në BE Bullgaria po kërkon mbështetje nga Bashkimi Evropian, që në kuadër të kornizës negociuese mes Maqedonisë së Veriut dhe B
Bullgaria hap dyert për Maqedoninë e Veriut, por ka një kusht Prej sot shtetasit e Maqedonisë së Veriut mund të hyjnë në Bullgari me test PCR negativ, jo më të vjetër se 72 orë. Q
COVID-19/ Ky shtet i hap kufijtë shqiptarëve, por me një kusht të rëndësishëm Në një kohë ku shqiptarët janë të kushtëzuar për të udhëtuar jashtë Shqipërie, një lajm i mirë vjen nga Bullgaria. Mi
Filipçe tregon detajet: Po testohen një person nga Italia dhe dy nga Bullgaria Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe në konferencën e sotme për shtyp njoftoi se gjatë mëngjesit të sotëm është paraqit
Bullgaria akuzon dy diplomatë rusë për spiunazh Zyrtarët bullgarë i akuzuan dy diplomatë rusë për spiunazh dhe thanë se po shqyrtojnë dëbimin e tyre. Zyra e Kryeprok
BBC: Anglia pritet nga Kosova ndryshe nga Mali Zi dhe Bullgaria Transmetuesi publik britanik, BBC, e ka vënë në pah mikpritjen madhështore që Kosova ia ka bërë tifozëve dhe lojtarëve t
Negociatat/ Bullgaria: BE-ja gabim historik nëse refuzon Tiranën dhe Shkupin Bullgaria është një tjetër shtet që bën thirrje për hapjen e negociatave për anëtarësim në BE të Shqipërisë dhe Maqedoni
Franca nuk na mbështeti, si voti Bullgaria për hapjen e negociatave Kuvendi i Bullgarisë ka miratuar Deklaratën me të cilën i jep mbështetje të plotë fillimit të negociatave të anëtarësimi
Bullgaria, Greqia, Rumania e Kroacia mbështesin anëtarësimin e Shqipërisë në BE Mbështetje për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut dhe të Shqipërisë në BE kanë dhënë shefat e diplomacive të Bullgarisë
E pazakontë, Bullgaria mbulohet nga bora në mes të Korrikut (VIDEO) Edhe pse jemi në mës të Korrikut ku normalisht duhet të mbizotërojnë ditët me diell, moti në Bullgari paska "kapricco".
Pamje magjepsëse nga natyra që do iu lenë pa fjalë (FOTO LAJM) Këto foto mahnitëse ishin pjesë e një konkursi fotograk ku në fokus të tyre ishte natyra. Në konkurs morën pjesë 4,9