999 rezultate për

ballkanin

Lajme të këqija: BE mund t’i mbajë kufijtë mbyllur edhe pas 1 korrikut për Ballkanin Kufijtë e jashtëm të Bashkimit Evropian mund të mbeten të mbyllur për qytetarët e Kosovës dhe vendeve tjera të rajonit t
Mund të jemi më të varfërit, por Tirana ka jetesën më të shtrenjtë në Ballkanin Perëndimor Tirana është kryeqyteti më i shtrenjtë për të jetuar në Ballkanin Perëndimor. Indeksi “Mercer” mat kostot e jetesës n
Komisioni Europian propozon hapjen e kufijve për Ballkanin Komisioni Evropian ka rekomanduar rihapjen e kufijve të jashtëm të BE-së në 1 korrik për vendet e treta si ato të Ballka
Farkëtimi i katër lirive për paqe dhe prosperitet në Ballkan Ndërsa Lufta e Dytë Botërore kulmonte në Evropë dhe Azi, ish Presidenti amerikan Franklin D. Roosevelt përdori fjalimin
Ekspertja për Ballkanin: BE dhe SHBA qëndrime të ndryshme për marrëveshjen Kosovë- Serbi Ekspertja për Ballkanin, Johanna Deimel shikon në krizën e re politike në Kosovë gabime strategjike të Albin Kurtit, por
Eksperti për Ballkanin: Kurti do të jetë kryeministër jokomod Bodo Weber, ekspert i Ballkanit dhe konsulet i partive politike në Gjermani, në intervistë ekskluzive me Deutsche Wellen
Dimri sapo ka nisur! I ftohti polar do të prekë Ballkanin në muajin shkurt Nëse mendoni se dimri po kalon me temperatura pranverore, e keni gabim! Muaji shkurt pritet të sjellë një ulje të nd
Franca i ribashkohet Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal (RCC) Gjatë takimit të nivelit të lartë të Nismës Koordinuese Franko-Gjermane që po zhvillohet sot në Berlin, për Kontrollin e
"Rruga me gjemba e Ballkanit Perëndimor", çfarë do të ndodhë me negociatat? Që kur është bërë e qartë se politika e zgjerimit nuk është funksionale, shtrohet pyetja, nëse do të vlejë formula se “p
Data e negociatave, kërkohet sinjal pozitiv për Maqedoninë dhe Shqipërinë (VIDEO) Bashkimi Evropian duhet të dërgojë sinjal të qartë pozitiv për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë gjatë muajve të ardhsh
A po e humbet BE-ja Ballkanin? Me “lodhjen nga zgjerimi“, BE po humbet mjaft nga influenca e saj në rajonin e Ballkanit. Aktorë të tjerë duan t‘i joshi
Sfidë rajonale: Dezinformimi dhe lajmet e rreme, të përhapura në të gjithë Ballkanin Perëndimor RCC-ja zhvilloi në Trieste konferencën “Përgjigje rajonale ndaj Sfidave të Sigurisë në Evropën Juglindore“ Trieste –
Gjilani fiton dhe merr kreun, Ferizaji triumfon në derbin e mbijetesës Me ndeshjet e sotme është mbyllur edhe xhiroja e 14’të e edicionit 2019/2020 në IPKO Superligë. Gjilani ka fituar si
Çfarë është "modeli norvegjez" për Ballkanin Perëndimor, a mund të ketë sukses Zgjerimi i BE ka vdekur me kohë, Macron vetëm e ka varrosur, thotë njëra palë. Politikë shkatërrimtare, thonë të tjerët.
Palmer nesër mbërrin në Kosovë Zëvendës ndihmësi i sekretarit të Shtetit i SHBA-ve, njëherësh Përfaqësues Special i sekretarit të Shtetit për Ballkanin
A do të udhëheqë Greqia Ballkanin? Gjatë takimit me kreun e qeverisë greke, Qiriakos Mitsotaqis në Athinë, kryeministrit Edi Rama i kërkoi për si rrallë he
Bregu: Tkurrja e perspektivës europiane shton problemet në Ballkan “Mbajtja e gjallë e bashkëpunimit rajonal është një detyrë e lehtë për tu thënë, por jo aq e lehtë për tu bërë. Për shem
Zoran Zaev: Greqia duhet të udhëheqë me Ballkanin Kryeministri i Maqedonisë së veriut, Zoran Zaev ka bërë një deklaratë befasuese, ndërsa tha se, “Greqia duhet të marrë p
STUDIM/ Sa vite i duhen për të gjetur punë një të riu në Ballkanin Perëndimor Statistikat tregojnë se më shumë se 700.000 vende të reja pune janë krijuar në 7 vitet e fundit në Ballkanin Perëndimor,
Putin futet në lojën për dialogun Kosovë-Serbi Analisti serb dhe njohësi i rrethanave politike në Ballkanin Perëndimor, Dusan Janjic, ka paralajmëruar se mund të ketë