33 rezultate për

balkan

Balkan diplomats to meet before the summit of Paris Foreign Ministers of the Western Balkans countries will meet in Durres on March 30th-31st, to discuss regional projects
ESPN film dokumentar për Shqipëri-Serbi Shqipëri-Serbi më 8 Tetor do të shërbejë si vitrinë për vendin tonë, jo vetëm në Europë, por në mbarë botën. Një përball
Rama says Balkans' problems also affect EU Prime Minister Rama said that Europe should support joint projects in the Balkan region, due to the fact that the proble
EU Bank intensifies activity in Western Balkan countries Werner Hoyer, President of the EIB, announced at the Western Balkans Summit in Vienna a number of projects which the EU
Basha says that the government is connected to criminal gangs In a meeting with journalists, the DP leader, Lulzim Basha, said that the government is deeply connected to crime and Ra
Schulz on Balkan tour, Albania is his first stop European Parliament President Martin Schulz will make an official visit to Tirana on Monday. According to Top Channel, h
Merkel ignores Gruevski during her Balkan tour On July 8th, Angela Merkel will be in Tirana, on a visit considered important for the new relations in the Balkans, whil
RCC’S Balkan Barometer Presented at the Regional Cooperation Day in Brussels The Regional Cooperation Day (RCC) kicked off in Brussels with a premiere of the Balkan Barometer (BB), a comprehensive
Stefanovic wants to establish a Balkan Confederation Head of Democratic MP-es in the Serbian Parliament Borislav Stefanovic said that the region should establish a common po
Nikolic: "Greater Albania" is a real threat in the Balkan region Serbian President Tomislav Nikolic has complained to the Prime Minister of France Manuel Valls that in the Western Balka
Western Balkan leaders meet in Berlin Today in Berlin will be held the sixth conferences of ministers of foreign affairs of the Western Balkan countries.
No Balkan country will join EU in the next 5 years European MP and chairman of the Delegation for Relations with BiH and Kosovo, Tonino Picula, stated that in the next fiv
Macedonia poses a threat to the Balkan region Foreign Minister of Austria, Sebastian Kurtz estimates that if Macedonia does not begin negotiations for EU membership d
Balkans, no longer a priority of USA Balkans are no longer a priority of the USA. This is what the spokeswoman of DP Marie Harf declared. Moreover, Bara
Balkan's future in EU The future of the Western Balkans is in the European Union. This is how the Enlargement Commissioner of the European Uni
Valle shqiptare në mes të Brukselit (FOTO LAJM) Në Bruksel ka filluar sot festivali “Balkan Trafik" në programin e të cilit përfshihen koncerte dhe filma nga vendet e
UK: Balkan borders will NOT change There have been some opinions that what happened with Crimea in Ukraine, might happen in the Balkans. But this is not po
Qytetarët lënë 90 mln euro nëpër baste Qytetarët e Maqedonisë kanë lënë mbi 90 milionë euro nëpër pikat e llotos gjatë vitit të kaluar. Shifrat janë publiku
Iniciativa Western Balkan Six Ministrat e Punëve të Jashtëm të Ballkanit Perëndimor u takuan në Nju Jork për të diskutuar mbi një iniciativë të re të
Kërcënohet investitori turk Për të jetuar në Pejë të Kosovës, investitori turk Selatin Balkan duhet të paguajë në muaj 300 mijë euro haraç. Ai shpre
 
Tauland dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian

Tauland dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian