999 rezultate për

arkeologjik

7 fakte të padëgjuara më parë rreth Machu Picchut (FOTO LAJM) Perandoria e fuqishme Inkase, e fundit e qytetërimeve të mëdha andine, lindi në malësitë peruane në fillim të shekullit
Denoncimi: Dako po shkatërron me eskavator "Torrën Veneciane" (VIDEO) Një denoncim me video ka ardhur nga gazetari Aulon Kalaja për Vangjush Dakon. Sipas gazetarit eskavatorët e Bashkisë
Ekskavatorët e ‘Veliera’ në Durrës prishin muret e konakut të Princ Vidit Rifillimi i punimeve për ndërtimin e projekti ‘Veliera’ në Durrës u krye pa monitorim arkeologjik, duke sjellë shkatërri
Zbulohet varri 4 400 vjeçar në Egjipt Varri i një prifti që është më i vjetër se sa 4 400 vite u zbulua në zonën e Sakara, pranë Kajros, nga një mision arkeol
Zbulimi i madh që do të hedhë dritë mbi historinë (VIDEO) Arkeologët kanë zbuluar një skelet mashkull pa kokë gjatë gërmimeve të reja të Pompeit. Besohet se njeriu u shtyp nga nj
Irak, zbulohen artifakte 7000 vjeçare Zbulime të rëndësishme arkeologjike janë shënuar në Duhok, në Administratën Rajonale Kurde në veri të Irakut, të cilat m
Dako fiton mbi Shoqërinë Civile: Veliera do të ndërtohet! Gjykata ka folur përfundimisht në lidhje me ndërtimin e "Velierës" në Durrës. Gjykata ka vendosur pro projektit 6 mi
Deshifrohet misteri më i madh arkeologjik Shkencëtarët kanë arritur të deshifrojnë një shkrim 3200-vjeçar të shkruar mbi një pllakë guri, që ishte edhe një ndër m
Thyhet me kazëm muri ngjitur me Torrën Veneciane në Durrës Pasditen e sotme, në vijim të projektit “Veliera” në qytetin e Durrësit, është thyer me kazëm muri ngjitur me Torrën Ven
Çfarë po ndodh me koalicionin? PD-LSI bashkojnë votat pas deklaratës së Metës... Kërkesa e Ujësjellës Kanalizimeve për rritjen e çmimit të ujit të pijshëm në masën 20 përqind në Durrës, është hedhur po
Gërmimet për Velierën nxjerrin në dritë zbulime të reja arkeologjike Gërmimet e arkeologëve kanë nxjerre në dritë tre varre të periudhës mesjetare në sheshin Veliera, që pretendohet se dato
Rama e nis ditën "mbarë", ja çfarë njofton (FOTO LAJM) Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka nisur këtë të hënë duke publikuar një lajm të mirë, hapjen në prill të Parkut
LAJMI I FUNDIT/ Gjykata pezullon punimet në Velierën e Durrësit Gjykata e Durrësit ka vendosur pezullimin e punimeve të Velierës në Durrës në zonën arkeologjike A. Burime nga Gjyka
Zbulohen këmbët e Velierës dhe plintat prej hekuri brenda zonës arkeologjike (VIDEO) Punimet e Velierës në Durrës kanë ngjallur reagime të ndryshme nga banorët e Durrësit, shoqërisë civile e deri tek polit
Vangjush Dako thyen ligjin, hedh beton në zonën ku e ndaloi Gjykata Kryebashkiaku i Durrësit thyen vendimin e Gjykatës Administrative, e cila pak ditë më parë vendosi që të ndaloheshin pun
Zbulimet arkeologjike në Durrës, gjykata pezullon punimet e“Velierës” Punimet e Velierës në Durrës për disa ditë rrjesht u bënë kryefjala e politikanëve opozitarë dhe shoqërisë civile të cil
Dëmet në Durrës, ja si u manipulua harta me zonën e mbrojtur Lejohet vendosja e konstruksioneve të lehta LARG mureve dhe strukturave të tjera të dallueshme apo të supozuara… Konstru
Tartari: Si u vodh muzeu arkeologjik, kërkuam armë ta mbronim Profesor doktor, Fatos Tartari hedh paralele të drejtpërdrejta e të ngjashme sipas tij, midis ngjarjeve të vitit 1997, k
Skandali me objektet arkeologjike në Apoloni, në hetim drejtori dhe dy punonjës të Parkut (VIDEO) Policia e Fierit ka ndaluar përgjegjësin e Parkut Arkeologjik të Apolonisë Në Fier si dhe procedon penalisht Drejtorin d
Kapet banda e arkeologëve, trafikonin objekte të lashta të Apolonisë Policia e Shtetit ka finalizuar me sukses operacionin e koduar si “Apollonia” ku pas disa muajsh hetimesh janë arrestuar