999 rezultate për

1948

Sa para e pasuri iu morën tregtarëve shqiptarë nga ‘Tatimi i Jashtëzakonshëm’ dhe si funksionoi në vitet 1945-1948 *Nga Kreshnik KUÇAJ Në janar të vitit 1945 u miratua “Ligji i tatimit të jashtëzakonshëm për fitimet e luftës”
Ndërron jetë ish-drejtuesja e Partisë Komuniste shqiptare, Liri Belishova Ish-antarja e Byrosë politike e Komitetit Qendror të PPSH-së, Liri Belishova është ndarë nga jeta në moshën 92 vjecare.
A e dini sa "stalina", "engelsa" dhe "zhdanova" ka Shqipëria? Nga Kastriot Dervishi Indoktrinimi i popullit shqiptar ndër vite me helmin komunist është aq i thellë, saqë nuk
Dokumenti skandaloz, PPSH ishte e mbushur me analfabetë dhe të pashkollë Nga Kastriot Dervishi Gjeneza e Partisë së Punës dhe themelimi i injorancës Të dhënat e mëposhtme janë zyrtare të
Ish-kreu i SHIK: CIA vrau në Shqipëri mbi 1 mijë persona në operacionet 1948-1956 (FOTO) -Zoti Koçollari, më ndjeni të them se teoria juaj se shërbimet sekrete të huaja në Shqipëri kanë dështuar, për shkak të
Shkup 1948 / Nxënësit shqiptarë me plisa në kokë (VIDEO) Kjo video e rrallë që sjell "Lajm" daton nga viti 1948 dhe paraqet përmbledhje të ngjarjeve që kanë ndodhur atë vit në S
Mjetët ushtarake në shitje (FOTO-LAJM) Në vitin 1944, Willys ishte i vendosur për të krijuar një version civil të xhipit të njohur të Ushtrisë së SHBA-së. Mode
Arben Xhaferi (1948-2012) Arben Xhaferi lindi në Tetovë me 24 janar 1948. Shkollën fillore dhe të mesme e ka kryer në Tetovë ndërsa studimet filoz
Nga Londër 1948 në Londër 2012 Nga Londër 1948 në Londër 2012. Kjo është historia e Harry Nelson, amerikanit 90-vjecar nga Kalifornia, I cili do të hyj
Gjermani, sanduiçi mund të konsumohet edhe pas 64 vjetësh Një sanduiç amerikan i vitit 1948, që një pensionist gjerman ia kishte besuar shërbimeve të ushqimit në rajonin ku ai je