999 rezultate për

1944

Këta janë dy personat e parë që u vranë nga dëshira e diktatorit (DOKUMENT) Data 9.1.1945 shënon ekzekutimin e parë me vdekje me vendim gjykate për arsye politike në Shqipërinë komuniste. Ky ve
Masakra e Tiranës në 1944, si i vrau Enver Hoxha shokët e Liceut Terrori komunist gjatë luftës arriti kulmin me masakrat masive në Tiranë nga 28 tetori deri në 16 nëntor 1944. Ushtritë
Sporti në zi, ndërron jetë legjenda e futbollit shqiptar (FOTO LAJM) Ka ndërruar jetë mëngjesin e kësaj të enjteje legjenda e futbollit shqiptar dhe ekipit kombëtar, Skënder Hyka. Hyka
Historiani: Partizanët grabitën flori dhe pasuri në familjet shkodrane në vitin 1944 Ish-kreu i arkivës në Ministrinë e Brendshme, Kastriot Dervishi ka publikuar sërish disa detaje nga jeta e partizanëve.
Fotoja e tyre mori dhenë, zbulohet kush ishin dy partizanët që u puthën në buzë në 1944 Fotoja që mori dhenë vetëm një vit më parë e dy partizanëve që putheshin në buzë duket se është rikthyer sërish në qendë
Deklarata tronditëse: Masakra komuniste e nëntorit 1944 u urdhërua nga një jugosllav Historiani Kastriot Dervishi ka nxjerrë sërish fakte tronditëse nga periudha komuniste. Ai ka deklaruar se masakra e
Jetesa e vitit 1944 në Prizren (VIDEO) Në një video të rrallë të vitit 1944, shihet qyteti i Prizrenit dhe jeta që bënin shqiptarët në atë kohë. Në këto pam
Lista e gjermanëve robër që u shndërruan në partizanë Nga Luan Shtëpani Sapo kapitulloi Italia fashiste, vendin e saj e zuri Gjermania naziste. Shumë të vrarë e të plagosu
Guami, “copa e parajsës” për të cilën mund të nisë Lufta e Tretë Botërore (FOTO LAJM) Ishulli tropikal i Guamit, më i madhi në ishujt Mariana, në rajonin e Mikronezisë të oqeanit Paqësor, është konsideruar
Në vitet 1944-‘45 gjuha shqipe vinte para asaj maqedonase (FOTO) Gjuha shqipe vazhdon të jetë një nga pikat kyçe të konfliktit dhe problemi kryesor i formimit të qeverisë së re në Maqed
Ja dëftesat e vitit 1944-45 që vërtetojnë se gjuha shqipe ishte gjuhë zyrtare (DOKUMENT) Gjuha shqipe është bërë pengese për dhënien e mandatit kreut të LSDM-së për formimin e qeverisë së re në Maqedoni, edhe
Si u vranë femrat gjermane nga partizanët në Shqipëri NGA YLLI POLOVINA Një luftë me armë ka të paktën dy palë. Në Shqipëri prej messhtatorit 1943 deri në fundnëntor 1944
Këto pamje me ngjyra nuk i keni parë kurrë, Kosova në vitin 1944 (VIDEO) Të rralla ishin pamjet e vitit 1944 me ngjyra, duke marrë parasysh se teknologjia ishte shumë pak e zhvilluar. Gazet
Ja fjalët e fundit të partizanes së pushkatuar nga gjermanët në 1944-ën Kryeministri, Edi Rama postimin e tij të sotëm “Amarcord” në Facebook ia ka kushtuar një partizaneje të kushtuar nga gje
Raporti i komandantit nazist: Shqiptarët s’janë për luftë. Linin frontin dhe iknin për të pirë raki Ngritja e Divizionit SS në Kosovë, më shumë do t’i demoralizonte nazistët, sesa do t’u forconte pozitën. Shqiptarët nuk
Ndërron jetë ish-lojtari i Realit Ish-lojtari i Real Madridit, Pedro De Felipe, ka nderuar jetë sot në moshën 71-vjeçare. Pak orë para takimit me Volfs
Këta janë kryetarët e Kosovës ndër vite (VIDEO) Zgjedhja e presidentit të ri të Kosovës, është tema më aktuale në vend. Por, pak kush e di se kush ishte kryetari i parë
Ja si festohej 31 dhjetori i 1944 në Tiranë Kjo foto është publikuar nga ana e studiuesit Erald Kapri. Në të tregohen kamarierët e "Hotel Dajti", të cilët po për
Iseni: Për Shkupin kanë luftuar edhe shqiptarët Shkupi, sot kryeqytet i Maqedonisë, dikur kryeqendër e Dardanisë ka përjetuar luftra të mëdha në periudha të ndryshme hi
70-vjet nga masakra mizore e Ladorishtit (FOTO LAJM) Në Ladonisht të Strugës është përkujtuar 70-vjetori i masakrës kundër shqiptarëve në këtë vendbanim. “Ngjarja e 28 te