999 rezultate për

1939

Mbreti Zog - hodhi themelet e shtetit modern shqiptar nga Ekrem Spahiu* Presidenti i Republikës së Shqipërisë, me rastin e 100 vjetorit të shpalljes së Pavarsisë, më 17 në
Porsche më e vjetër në botë do të shitet një mal me para (FOTO LAJM) Sa do të paguanit për të pasur Porschin më të vjetër në botë? Ekspertët e vlerësimit të makinave besojnë se një shpirt
Ditëlindja e Leka Zogut, fotot e rralla në shtypin francez të ’39 (FOTO LAJM) Me rastin e ditëlindjes (5 prill 1939) së N.M.T. Leka Zogut, mbretit të shqiptarëve, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dar
Kur në Tiranën e 1939 prisheshin ndërtesa për të hapur rrugë (FOTO LAJM) Këto pamje të rralla vijnë nga Tirana e vitit 1939. Janë realizuar nga fotografi gjerman Richard BuschZantner, i cili ka
Në Sydney shënohet dita më e nxehtë që nga viti 1939 Qyteti australian Sydney përjetoi sot ditën më të nxehtë që nga viti 1939, me temperatura që në zona të ndryshme të qyte
“O marr atë, o vdes!”, motra e Ahmet Zogut ishte dashuruar marrëzisht pas Enver Hoxhës Në librin “Sarah”, Alfred Peza ka sjellë dritëhije të historisë shqiptare. Çfarë do të kishte ndodhur nëse Shqipëria
Zbardhen dokumentat, a e vodhi vërtet mbreti Zog floririn shqiptar? Regjimi komunist u shqua për shumë gjëra të mbrapshta në Shqipëri. Një ndër fushatat më mizore që ky regjim ndërmori ish
Ndërron jetë gazetarja që dha lajmin e nisjes së Luftës së Dytë Botërore Korrespondentja që dha lajmin e nisjes së Luftës së Dytë Botërore, ka ndërruar jetë në moshën 105 vjeçare. Clare Holl
Pasardhësi i kryeministrit të 7 prillit 1939 rrëfen fundin tragjik Mes 10 kryeministrave të vrarë të shtetit shqiptar dhe 6 prej tyre që nuk kanë varr është edhe Kostaq Kotta. Dy herë kry
Ja si ishte Shqipëria në vitin 1939 (FOTO LAJM) Shkencëtari dhe gjeografi gjerman, Rihart Bush-Cantneri (1911-1942) ishte përkrahës i gjeografisë sociale. Ai studioi st
Si u arrestua zëdhënësi i Mbretit Zog në Norvegji? “Më trego me kë shoqërohesh…“: si tallej gazeta austriake „Wiener Montagsblatt“ me Mbretin Zog dhe zëdhënësin e tij dane
Molotov-Ribentrop, hijet e një pakti djallëzor Marrë nga DIE ZEIT Zbulimi i tij përbënte një sensacion të vogël: në tetor 1992 historianët rusë zbuluan në arkivat
Akademi përkujtimore me temë: “7 Prilli, ditë zie dhe krenarie” Partia “Lëvizja e Legalitetit” organizoi sot një Akademi Përkujtimore me temë: “7 Prilli, - Ditë zie dhe krenarie”. Në
Arkivi i Shërbimit Sekret Provat, si e pastroi Enveri dosjen e tij Shtatë faktet Enver Hoxha me dorën e tij, si pastroi arkivin e Shërbimit Sekret Një botim biografik i ri, i pajisu
Prezantohet kolana e botimeve të "Bisedimeve Parlamentare" 1920-1939 Kuvendi është në ditët e fundit para shpërndarjes, por në mbyllje të kësaj legjislature ai vë në dispozicion të studiues
Makina e Churchill në shitje për gjysmë milioni paund (FOTO-LAJM) Një makinë e unike britanike përdorur gjatë Luftës së Dytë Botërore nga Winston Churchill është nxjerrë në shitje për gj
Çdo tri ditë vdes një njeri nga pasojat e azbestit Nga ky material që është përdorur në izolimin e ndërtesave, nga viti 1939 deri më sot kanë vdekur 1594 persona. Në Zvicë
Hollandë, ekspozitë me makina të viteve 1934-1939 (FOTO-LAJM) Në Hollandë është hapur n e “Louwman Museum” e cila i dedikohet makinave të vjetra dhe më të famshme të kohës së tyre “S