999 rezultate për

1914

Grekët festojnë në Delvinë aneksimin e jugut të Shqipërisë (FOTO LAJM) Lëvizja për Ringjalljen e Vorio-Epirit ka organizuar sëfundmi një aktivitet në përkujtim të luftëtarëve të rënë në vitin
Hartat propagandistike që ndezën luftërat e shekullit të 20 (FOTO LAJM) Martat që realizohen për të bindur publikun në kohë konflikti mund të jenë të bukura, të tmerrshme, për të qeshur dhe in
Album fantasik / Shqipëria e viteve 1914-1918 me ngjyra (FOTO LAJM) Studiuesi Robert Elsi, ka publikuar një album fotografish nga Shqipëria, me imazhe që i perkasin viteve viteve 1914-1918
Koleksion i rrallë, ja si dukej Durrësi në vitin 1914 (FOTO LAJM) Koleksioni i rrallë fotografik i Marchese di San Giuliano na sjell në vëmendje Durrësin e viteve 1914. Këto janë foto të
Egjipt 1914, fotot e para nga ajri për piramidat (FOTO LAJM) Universiteti i Studimeve të Milanos hap arkivat e tij të historisë dhe egjiptologjisë dhe inaguron "Egjipti nga qielli,
Karikatura e Isa Boletinit në vitin 1914 Nga 7 marsi 1914 e deri më 3 shtator 1914, në Principatën e Shqipërisë sundonte Wilhelm Friedrich Heinrich, i njohur tek
Ja si masakruan grekët 230 shqiptarë në vitin 1914 në Tepelenë (FOTO-LAJM) Fotot që shihni më lartë i përkasin masakrës së kryer nga ushtria greke në Tepelenë në vitin 1914 ku u vranë 230 persona
Rreziqet e sotme të vitit 1914 JOSEPH S. NYE (Kembrixh) – Ky vit shënon 100-vjetorin e ngjarjes më transformuese në historinë moderne. Lufta e Parë Bot
Presidenti dekoron 3 figura të shquara të historisë Në kuadër të 100-vjetorit Presidenti i Republikës Bujar Nishani ka dekoruar tre figura të shquara të historisë kombëtare
Foto nga Parisi i 1914-ës (FOTO LAJM) Është cilësuar si Qyteti i Dashurisë. Më lartë do të shikoni foto të Parisit të 100 viteve më parë. Koleksioni me fot
1914, Anglezët: Ismail Qemali punon për grekët Tri raportet që po botohen sot, hedhin dritë mbi Vlorën e vitit 1914, konkretisht mbi muajin korrik. Lufta Ballkanike dh
Anija e një miliontë me radhë kaloi Kanalin e Panamasë (FOTO GALERI) Anija transportuese kineze është bërë anija e një miliontë që ka kaluar nëpër kanalin e Panamasë, nga ndërtimi i tij në