999 rezultate për

1913

"Shqiptarët e uritur", historia e fotografisë së realizuar në vitin 1913 “Askush më shumë se kjo fotografi e realizuar më 4 maj të vitit 1913 në Prishtinë, nuk dëshmon për mjerimin tonë. Shqipt
Foto të rralla: Perandoria Osmane i la shqiptarët në mjerim (FOTO LAJM) Në vitin 1909 bankieri milioner francez dhe filantropisti Albert Kahn ndërmori një projekt ambicioz për të krijuar një k
Del dokumenti britanik që rrëfen krimet serbe në Shqipëri (DOKUMENT) Një dokument i përpiluar nga britanikët tregon për krimet serbe në Shqipëri, gjatë muajit gusht dhe shtator të vitit 191
Kudo mjerim, si jetonin shqiptarët në Shqipëri e Kosovë para një shekulli (FOTO LAJM) Faja e titulluar “Fotografitë që kanë bërë historinë”, ka publikuar disa imazhe të realizuara nga finatropisti francez A
Intervistë e Isa Boletinit dhënë në vitin 1913 Gazeta franceze “Le Radical” ka botuar të mërkurën e 9 prillit 1913, në faqen 3, intervistën e patriotit dhe trimit shqi
Ahmeti nis debatin për krimet gjenocide ndaj shqiptarëve Në Zajaz të Kërçovës, nesër do të varrosen mbetjet mortore të viktimave shqiptare nga masakrat nga viti 1913 e gjer pas
Fotografi e rrallë e Ismail Qemalit dhe Hasan Prishtinës në Vjenë (FOTO LAJM) Eshtë publikuar një fotografi i vitit 1913 e Ismail Qemalit gjatë një vizite në Vjenë. "VJENE, 1913: Mysafirët shqi
Mashtruesi që u bë Mbret i Shqipërisë dhe i shpalli luftë Malit të Zi Më 13 gusht 1913, Otto Witte, aktor e akrobat, shpalli se ishte kurorëzuar mbret i Shqipërisë. Në vitin 1913, disa musl
Zyrtare / Eshtrat në oborrin e Ali Ahmetit, dyshohet për 60 të vrarë në 1913 Lidhur me eshtrat e gjetura dje në oborrin e shtëpisë së Ali Ahmetit,koordinatori i ekipit të ekspertizës Musli Musliu,
Kush i masakroi shqiptarët dhe i varrosi në oborrin e shtëpisë Ali Ahmetit? (FOTO LAJM) Mbetjet kockore që janë gjetur në oborrin e shtëpisë së familjes së Ali Ahmetit në Kërçovë janë kafka njerëzish dhe esh
Artikull rrëqethës i vitit 1913, "Sa më shumë shqiptarë që vdesin, aq më mirë" Ky shkrim i Edith Durhamit është botuar në revistën "The Near East", me 1 gusht të vitit 1913. Durham ka reaguar kundër
Ja çfarë "makinash" kishin policët shqiptarë në vitin 1913 Një vit pasi Shqipëria ishte bërë shtet i pavarur, më 1913 kishte krijuar edhe policinë, e cila ndiqte banditët. Foto
Gjergj Fishta më 1913-ën: Shqiptarët presin çfarë u jep Europa (FOTO) Ikona e letersise shqipe, At Gjergj Fishta, duket se e kishte parashikuar edhe rreth 100 vjet me pare gjendjen e shqipta
Ekzekutimi i nënë e bir nga grekët më 1913 Kjo foto rrënqethëse dëshmon vrasjen e popullatës çame nga ana e grekëve. Nënë e bir janë vrarë në pragun e shtëpisë
Kërkesa për ndryshimin e kufijve të Shqipërisë së 1913-ës Përfundimi i Luftës së Parë Botërore, rivendosja e paqes dhe negociatat për ardhmërinë e botës ngritën interesimin e qyt
Ja si ishte Saranda më 1913 (FOTO) Saranda ende mbetet një nga ato qytete, ku ia vlen të shkohet për pushime. Sot është një qytet i mrekullueshëm buzë J
Ballisti: I'u dha fund "Londrave 1913-she", droni i rradhës nga kulla Eiffel Pas vendimit të CAS, që i dha tre pikët Shqipërisë, ka reaguar edhe njeriu më i famshëm i ndeshjes Serbi-Shqipëri, Ismai
Më 1913 Filati i Çamërisë kishte 4.350 shqiptarë dhe 365 grekë Historiani Arben Llalla ka publikuar një dokument, që vërteton se në vitin 1913, kazaja e Filatit kishte 4.350 shqiptarë
Isa Boletini në Vjenën e vitit 1913 (FOTO) Një foto që po qarkullon në internet mendohet të jetë e një shekulli më parë. Aty shihet patrioti shqiptar Isa Boletini
Ivo Andriç: Shqipëria duhet ndarë Në bazë të kërkesës së ish – kryeministrit dhe ministrit të Jashtëm të Jugosllavisë së parë Milan Stojadinoviq, shkrimta