999 rezultate për

1912

“Unë jam mirë kur asht mirë Shqypnia”, 103 vite nga vrasja e Isa Boletinit Isa Boletini, udhëhoqi forcat kryengritëse për çlirim nga pushtuesi Osman më 1912, u ndodh përkrah Ismail Qemalit në shp
Ku dhe kur u shpall Pavarësia? Diplomati "përmbys historinë" me fakte Diplomati i njohur Shaban Murati me anë të një postimi në "Facebook" ka shkaktuar debat në lidhje me shpalljen e Pavarës
Rikthehet Titanik 110 vjet pas mbytjes, anija gjigante nis udhëtimin në 2022 Kanë kaluar 110 vjet që nga mbytja e Titanikut. Anija u mbyt më 15 prill 1912, rreth 740 kilometra nga vendi më i afë
Shkëputja e Luginës së Preshevës nga përbërja e Kosovës më 1912 Lugina e Preshevës gjatë shekullit XIX Më 3 shtator të vitit 1843, magjistri i gjeologjisë Warington Wilkinson Smyth
National Geographic në 1912: As rrahja, burgimi, mërgimi, e as vdekja nuk i tund shqiptarët nga vendi Shqiptari është europian: për më shumë se dy mijë vjet ka jetuar atje ku jeton tani – në fortesat e Epirit dhe Ilirisë,
Skena reale të shkëputura nga historia tragjike e Titanikut (FOTO LAJM) Fundosja e transoqeanikut Titanic ndodhi në 14 prill 1912 si pasojë e një përplasjeje fatale me një ajsberg, tragjedi që
Fotot e pa publikuara më parë të Titanic (FOTO LAJM) Titaniku është një prej anijeve më të mëdha të ndërtuara ndonjëherë dhe padyshim një nga më të njohurat. Anija më e f
“S'ka më Turqi, shqiptarët nuk i hedhin armët”. Intervista e rrallë e Ismail Qemalit në “Le Figaro” (Korrik 1912) Ismail Qemali ka dhënë një intervistë të shkurtër, por me vlerë, për gazetën prestigjoze franceze « Le Figaro », botuar
“Gjurmë Shqiptare”: Beteja kur serbët lanë kockat në malet shqiptare (VIDEO) Beteja e madhe e 1912 ku ushtria serbe la mijëra te vrare ndaj luftëtarëve shqiptare. Në gjysmën e dytë të tetorit 19
Ironia therëse e Aleancës Kuqezi për Qeverinë Rama Aleanca Kuqezi sot ka protestuar në një mënyrë shumë të veçantë kundër qeverisë 'Rama" . Kreshnik Spahiu ka zgjedhur
Shkencëtarja serbe trondit: Ja gjenocidi serb mbi shqiptarët 1844, 1912 (VIDEO) Albanofobia ose urrejtja ndaj shqiptarëve, është shumë e pranishme në Serbi. Albanofobia shprehet me stereotipe negative
Nëntor 1912, serbët masakruan 7 mijë shqiptarë në një ditë Leo Freundlich përshkruan kronikat e gazetave evropiane për krimet e forcave serbe ndaj shqiptarëve ne Kosove në vitet 1
Austri 1912 / "Das Interessante Blatt" kryetitull për Pavarësinë e Shqipërisë (FOTO) Austro-Hungaria ka qene nje nder mbeshteteset me te medhaja te Pavaresise se Shqiperise ne vitin 1912. Ndaj dhe per kete
Rakipi: S’ma lejon etika ta them që Edi Rama është Kryeministri më budalla nga 1912 Mediat sot janë vënë përballë Kryeministrit dhe Qeverisë për ashpërsimin e toneve të shefit të Qeverisë, i cili përkrah
Ky është Juventusi më i dobët që nga viti 1912 Hera e fundit që Juventus humbiste dy ndeshjet e para të kampionatit ka ndodhur në vitin 1912. Kjo mjafton për të kuptua
Rrethimi serbo-malazez 1912-13, pamje të tmerrshme nga Shkodra (VIDEO) Një nga betejat kryesore gjatë Luftërave Ballkanike ishte ajo për marrjen e Shkodrës. Rreth 25.000 ushtarë malazezë e mb
Diplomacia shqiptare publikon dokumentet nga 1912 Diplomacia shqiptare do të heqë pluhurin që mbulon dosjet duke i hapur ato për publikun e gjerë. Përmes një njoftimi
National Geographic më 1912, kush janë shqiptarët (FOTO LAJM) Shqiptari është evropian dhe për afro 2.000 vjet banon aty ku banon edhe sot, në fortesat e Epirit dhe të Ilirisë, në th
Amerikanët më 1912: Heroi shqiptar që duhet ta njihni Një gazetar amerikan e takoi Isa Boletinin pak para se të shpallej Pavarësia e Shqipërisë. Ky gazetar sjell në kujtes
Shqiptarët duke u larguar nga Nishi në vitin 1912 Kjo është një fotografi, që dëshmon dhunën dhe represionin serb mbi shqiptarët. Në të shihen shqiptarë, të cilët të d