999 rezultate për

1244

Gjithçka që duhet të dini nga përballja Thaçi-Vuçiç në OKB Presidentët Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiç kanë replikuar ashpër mbrëmë në mbledhjes e jashtëzakonshme të Këshillit t
Kjo është zgjidhja e statusit të Kosovës për diplomatin serb Rezoluta e 1244 e Këshillit të Sigurimit të KB-së nga 10 qershori i vitit 1999 është vendimi përfundimtar për statusin e
Serbët në Kosovë betohen me flamur të Serbisë Sergjan Popoviq është betuar të enjten si kryetar i Komunës së Graçanicës duke vënë nënshkrimin mbi deklaratën, e cila p
UNMIK ikën vetëm pas shfuqizimit të rezolutës 1244 Largimi i UNMIK-ut nga Kosova është i mundur vetëm në qoftë se Këshilli i Sigurimit të OKB-së heqë Rezolutën 1244 ose bë
7 vjet nga vendimi i GJND-së që dëshmoi ligjshmërinë e pavarësisë së Kosovës Më 22 korrik të vitit 2010, Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë me qendër në Hagë që përfaqëson gjykatën e nivelit të lar
Daçiç: 1244 mbetet në qendër të politikës së OKB-së ndaj Kosovës Ministri i jashtëm serb Ivica Daçiç gjatë një takimi të zhvilluar me Sekretarin e Përgjithshëm tw Kombeve të Bashkuara B
OKB nesër shqyrton raportin për Kosovën Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara do të shqyrtojë nesër në një seancë të paraditës raportin mbi zhvillimet tre
Ambasadori britanik: Rezoluta 12 44 nuk e ndalon krijimin e FAK'ut Ambasadori i Britanisë së madhe në OKB, Michael Tatham u shpreh në seancën e posaçme të KS-së, se Kosovën e ka njohur gj
Rezoluta 1244 në Kosovë është e vdekur Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga ka thënë se pjesëmarrja në zgjedhjet lokale të 3 nëntorit duhet të jetë e lartë pa
Kosova i druhet protektoratit të zgjatur Mbetja e misioneve ndërkombëtare nën ombrellën e Rezolutës 1244 ka nisur t`i shqetësojë seriozisht institucionet e Kosov
Popullit i fshihet e vërteta për Kosovën Kryetari i Lëvizjes për Ripërtritjen Serbe, Vuk Drashkoviq, ka deklaruar sot se popullit në Serbi duhet kumtuar të vërte
Nuk ka rrugë tjetër përveç dialogut mes Beogradit dhe Prishtinës Në ditën e fundit si Ministër i Jashtëm i Serbisë, Vuk Jeremic ka vizituar Rusinë ku nuk e ka lënë mënjanë fushatën kund
Partitë: Ki-moon të mos bazohet tek Rezoluta 1244 Përfaqësues të partive politike në Kosovë vlerësojnë se vizita e pritur e Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki-m
Serbia do respektojë rezolutën 1244 Udhëheqësi i Partisë Demokratike të Serbisë, Boris Tadiç, ka thënë se vendi i tij do të respektojë të drejtën ndërkombët
Serbia nuk do të mbajë zgjedhje lokale në Kosovë Ministri serb për Kosovën Goran Bogdanoviq ka përjashtuar mundësinë e mbajtjes së zgjedhjeve në territoret e Kosovës. N
Të zbatohet 1244-shi Ministri i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi, ka ripërsëritur se institucionet e Kosovës do të marrin masat e duhura p
Britania e Madhe, ishte e vetmja kundër fusnotës Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ian Cliff, ka thënë se shteti i tij ka qenë i vetëm kundër përfaqësimit të Ko
Wood: Një rezultat i mirë për Kosovën Marrëveshja, sipas tij, siguron që Kosova është emërtimi që do të përdoret në kornizën e bashkëpunimit rajonal. Ajo më t
Serbia nuk mund të bëjë zgjedhje në Kosovë Ambasadori amerikan në Prishtinë, Christopher Dell, ka paralajmëruar Beogradin të mos provojë organizimin e zgjedhjeve s
Nuk ka vdekur Rezoluta 1244 Veprimtari i njohur, Adem Demaçi, ka deklaruar se Kosova nuk ka pasur rrugë tjetër veç pranimit të fusnotës. Ai ka thënë