Zi botërore: Ndërron jetë oktapodi Paul
Një lajm që do të mërzisë të gjithë të apasionuarit e futbollit e sidomos ata të basteve sportive. Ka ngordhur oktapodi Paul. Oktapodi që kishte fituar një famë botërore i ka gjetur të gjitha ndeshjet që i janë kërkuar në botërorin e Afrikës së Jugut 2010. Ai është gjendur i pajetë në Gjermani, e ka bërë të ditur akuariumi Sea Life në Oberhausen që kujdesej për oktapodin. Paul ishte shumë i dashur nga njerëzit dhe pas botërorit ai u bë një orakull i vërtetë për futbollin. (albeu.com)

Paul kishte arritur moshën 2 ½ vjet dhe ngordhi në akuariumin e tij "Sea Life" në qytetin gjerman të Oberhausen. Paul parashikoi përfundimin e saktë të gjitha shtatë lojrave të Gjermanisë. Ai i bënte parashikimet e tij duke hapur kapakun e një prej dy kutive plastike të vendosura ne akuarium, ku secila prej tyre përmbante një midhje dhe duke dhe një flamur ekipi.

Gjatë kontrolleve nga mjekët ditën e hënë, rezultoi që Paul nuk kishte asnje problem, por siç duket nuk ja ka dalë dot gjatë natës. Ai ka ngordhur nga shkaqe natyrale.

Pas ngritjes në rëndësi globale gjatë Kupës së Botës në Afrikën e Jugut në qershor dhe korrik, Paul doli në pension nga biznesi i parashikimeve, menjëherë pas finaleve midis Spanjës dhe Hollandës, ku si fitues zgjodhi Spanjën, rezultat i saktë. Pas daljes në pension, ai u kthye në rolin e tij primar, argëtimin e fëmijëve që e shikonin nga akuariumi.
Shtuar më 26/10/2010, ora 12:36
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori