Rrjetet sociale, në mbikëqyerje nga qeveria?
Një senator shteti në Kaliforni, ka në plan të prezantojë një ligj i cili do të detyrojë faqet e rrjeteve sociale të ndryshojnë privatësinë e tyre dhe politikat e sigurisë.

Projekt-ligji në fjalë do të kërkojë lëshime më të mëdha, të cilat Facebook dhe faqe të tjera të rrjeteve sociale duan të shmangin.

"Rrjetet sociale kanë qënë shumë pasive në lidhje me sigurinë. Ato e vendosin barrën tek përdoruesi për të kuptuar vetë se çfarë është siguria. Tani duhet të jetë automatikisht më e sigurtë" tha Zeus Kerravala, një analist në Yankee Group.

Nuk është çudi pse Facebook dhe rrjetet e tjera sociale e kundërshtojnë projekt-ligjin dhe masat e veçanta që ai përmban, por kundërshtimi i tyre buron nga precedenti që do të vinte prej mënyrës së mbikëqyerjes nga qeveria për disa industri, të cilat janë mësuar për të qënë të lira nga ndërhyrja e saj. /albeu.com/
Shtuar më 19/05/2011, ora 11:03

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori