Qershori 2011, muaji i eklipseve të rrallë
Eklipsi diellor
Gjatë muajit të ardhshëm, bota do të përjetoj ë tre eklipse: dy eklipse diellore të pjesshme dhe një eklips hënor total. Risia e njërit prej këtyre eklipseve diellore është se do të ndodhë pikërisht në mesnatë.

Kjo mund të ndodhë në Arktik në mesnatën që ndan datat 1 dhe 2 qershor. Ky eklips i rrallë do të mund të jetë i dukshëm edhe në Amerikën e Veriut, Evropë dhe Azi.
Eklips i dytë do të jetë një eklips hënor dhe do të ndodhë me 15 qershor. Ai do të jetë një eklips i dukshëm për miliona njerëz në Afrikë, Lindjen e Mesme dhe në Azinë Jugperëndimore,

Eklipsi i dytë diellor do të ndodhë me 1 korrik në Antarktidë. Dielli do të jetë nën horizont për pothuajse të gjithë e Antarktidën, me përjashtim të një zone të vogël të pabanuar të bregdetit në jug të Madagaskarit. /albeu.com/
Shtuar më 31/05/2011, ora 13:45

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori