E FUNDIT/ Zhbllokohet supersfida, Barcelona-Sevilla (VIDEO)
Planeti i përbërë nga diamantët (VIDEO)
Ky është një zbulim për të cilin mund të thuhet se është i "çmuar". Shkencëtarët në Universitetin e Mançesterit mendojnë se kanë zbuluar një yll (që dikur ishte masiv) në Rrugën e Qumështit që është transformuar në një planet të vogël i përbërë nga guri i çmuar.

Ekipi kërkimor ndërkombëtar në fillim e zbuloi si një yll të pazakontë, quajtur pulsar, dhe e vazhdoi studimin duke përdorur një teleskop me bazë në një observatorCheshire.

"Pulsari" i quajtur PSR J1719-1438 është 4,000 vite dritë larg. /albeu.com/

Shikoni videon:

Shtuar më 26/08/2011, ora 18:41

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori