Papa Benedikti XVI do vdesë në nëntor(!?)
Mediat italiane kanë shkruar këto ditë për një dokumentVatikanit ku thuhet se Papa Benedikti i XVI-të do të vdesë në nëntor të këtij viti. Ky dokument është publikuar nga e përditshmja italiane ‘Il Fatto Quotidiano’ dhe ka ngjallur debat, jo vetëm në Itali po edhe në shumë vende të tjera.

Nëse është i vërtetë si dokument - shkruan gjermania Der Spiegel - atëherë bëhet fjalë për një krim brenda Vatikanit, transmeton gazeta Tema. Bëhet fjalë për një luftë të ashpër për pushtet në Vatikan, që mund të sjellë edhe vdekjen e Papës.

Në një krah është Papa me dy kardinalë, atë të Milanos dhe Palermos. Nga ana tjetër është Sekretari i Përgjithshëm i Vatikanit, Tarcisio Bertone. Faktin që Papa do vdesë në nëntor e bën të ditur Kardinali i Palermos gjatë një vizite në Kinë.
Shtuar më 12/02/2012, ora 12:42

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori