Britani, del në treg kuleta elektronike
Shërbimi i parë që u lejon përdoruesve të paguajnë për të blerë përmes telefonit të tyre celular ka nisur funksionimin në Mbretërinë e Bashkuar.

Mes dyqaneve që janë përfshirë në sistem janë edhe McDonalds, EAT, Pret a Manger, etj.

Qytetarët që do të duan të përdorin këtë sistem, i quajtur ndryshe “pagesa e shpejtë”, duhet të pajisen me një kartë Orange, ose Barclaycard, si dhe me një receptor telefoni për të shmangur pagesën me kontakt.

Ideja e kuletës elektronike, përvec se në Britaninë e Madhe, po fiton popullaritet edhe në vende të tjera të Evropës.
Shtuar më 20/05/2011, ora 12:30

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori