Arratiset nga shtëpia, e gjejnë në koliben e qenit të komshiut
Një nënë tregon se vajza saj 10-vjeçare, i kërcënonte shpesh se do të ikte nga shtëpia. Çdoherë që mërzitemi me të, i bërtasim, apo nuk i plotësojmë dëshirat, ajo thotë se na urren, përplas derën dhe bërtet nga dhoma saj se po largohet, vijon nëna e saj. Duke nënvlerësuar ‘kërcënimet’ e vajzës ata shpesh herë nuk ia kanë vënë veshin se çka thoshte.

Një ditë, pas një zënke të madhe që patën ajo sërisht tha se do të largohej. Më vonë pas shumë kërkimesh në shtëpi, ata panë që fëmija nuk ndodhej në shtëpi. Menjëherë përhapën lajmin për humbjen e saj. Por asnjë nuk e kishte parë atë nëpër lagje. Thirrën edhe shoqet e saj më të ngushta, por asnjë shenjë prej saj. Pas shumë orësh ankth, troket dera dhe njëri prej komshinjëve pohon se e kishte parë në koliben e qenit të tij. Menjëherë vrapuan në oborrin e komshiut dhe panë vogëlushen që po flinte në koliben e qenit. Ajo kishte vendosur kokën mbi jastëkun e saj që kishte marrë nga shpia dhe ishte përpjekur të fshihej sa më mirë. Nuk e levizën që aty dhe pritën derisa ajo u zgjua. Menjëherë sapo e morën në krahë, ndryshuan mënyrën e të folurit me të. “Që atë ditë, kujdesemi shumë për të dhe për mënyrën se si sillemi me të”, pohon nëna saj, “është më mirë të zëvendësoj diçka që ajo mund ta ketë thyer, sesa të përjetoj sërisht çastin kur ajo u largua”. (albeu.com)
Shtuar më 08/01/2011, ora 13:25

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori