10 ndërtesat më të larta në botë (FOTO LAJM)

Barj Khalifa, Dubai - 828 m dhe 163 kate
Pëlqej
Që njeriu mund të arrijë të ndërtojë edhe gjëra të mrekullueshme por të arrijë deri aty sa të ndërtojë atë që ngjan e pamundur është e papërshkrueshme. Kur sheh ndërtimet që ka bërë dora njerëzore është e pamundur të mos ngelesh gojëhapur, sidomos kur arrijnë përmasa kaq të mëdha.

Momentalisht, ndërtesa më e lartë në botë ndodhet në Dubai, ai që quhet kryeqyteti i luksit. Burj Khalifa është ndërtesa më e lartë në botë, plot 828 metra e lartë. Vendi i dytë është sërish në Azi, ndodhet në vendin e shenjtë të myslimanëve, Mekke dhe është një prej hoteleve më luksozë në planet.

Nga lista e 10 ndërtesave më të larta në botë të bie në sy se pothuajse të gjitha, përveç Willis Tower në Chicago (SHBA), të gjitha të tjerat janë në Azi dhe shumica në Kinë. /albeu.com/

Shikoni dhe shijoni 10 ndërtesat më të larta në botë:
Shtuar më 13/03/2012, ora 18:24
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori