Zbulohet nekropoli 2,500 vjeçar pranë Minya, Egjipt (FOTO)

Zbulimi i një nekropoli pranë Minyas, rreth 220 kilometra në jug të Kajros, u njoftua nga Ministria e Antikiteteve egjiptiane. Përveç varreve dhe objekteve të ndryshme, varri përmban gjithashtu më shumë se një mijë statuja dhe rreth 40 sarkofagë.

Varreza e lashtë është e vendosur në veri të Tuna al-Gabal, një zonë e madhe arkeologjike në buzë të shkretëtirës perëndimore. Nekropolin na kthen në periudhën e "fund" të historisë egjiptiane, në mes të dinastisë XXVI dhe XXXI të (672-332 BC), dhe epokës Ptolemeut, mbretëria helene filloi pas vdekjes së Aleksandrit të Madh në 323 dhe përfundoi me pushtimi romak në 30.

"Ne do të na duhen të paktën pesë vjet për të punuar në këtë nekropol," tha ministri egjiptian i antikiteteve, Khaled al-Anani. "Ky është vetëm fillimi i një zbulimi të ri", shtoi ministri, duke iu referuar gërmimeve të nisura në fund të vitit të kaluar. /albeu.com/
Shtuar më 20/03/2018, ora 17:52

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori