Nata e keqe e Mbappes: Goditi shtyllën dhe më pas Neymar nuk lejoi goditjen e penalltisë

Në xhiron e katërt të Ligue 1, PSG humbi pikë për herë të parë. Skuadra e Galtier barazoi kundër Monakos 1:1.

Para ndeshjes, trajneri i Monakos, Philippe Clement siguroi se ekipi i tij mund të ndalojë treshen sulmuese Neymar-Mbappe-Messi. Dhe kështu ndodhi: PSG krijoi raste në sulm me shumë vështirësi dhe rikuperoi fuqishëm pas golit të Volland në minutën e 20-të.

Gjëja më e bukur ndodhi në fund të pjesës së parë. Pas kalimit të Mbappes nga qendra e fushës, Messi mori topin në vijën e penalltisë, avancoi pak dhe goditi në këndin e largët teksa topi u hodh drejt mbi Mbappe, i cili goditi sërish shtyllën.

Po, Leo, ndodh.

Donnarumma nuk besoi.

Aventurat e Mbappes nuk mbaruan me kaq.

Në minutën e 70-të, Neymar fitoi një penallti për PSG-në dhe ai mori përsipër ta gjuante vetë. Por të gjithë në stadium e dinin se pas mosmarrëveshjeve të fundit të penalltive, ekzekutuesi i penalltisë me kohë të plotë i Parisit ishte Mbapppe. Por Neymar ishte shumë i sigurt në vetvete dhe e shndërroi në mënyrë të famshme goditjen pas një vrapimi të gjatë.

Pas kësaj, Kilian dukej se u ndez dhe filloi të godiste nga pozicione të ndryshme. Monaco këmbënguli dhe mbajti një barazim të merituar në Paris.

Galtier siguron se Neymar dhe Mbappe diskutuan gjithçka, nuk ka mosmarrëveshje mes tyre

“Hierarkia është e përcaktuar qartë: Kylian është numri një, Neymar është numri dy. Por kjo ishte situata në këtë ndeshje, ashtu ndodhi. Pashë që ata ndryshuan dhe Neymar vendosi të depërtonte, pasi e kishte diskutuar më parë këtë me Kylian.

E vlerësova qëndrimin e Kylian dhe Neymar. Mbappe e uroi dhe Neymar e falënderoi. Këta janë lojtarë të mëdhenj. Ata mund të marrin vendimet e tyre bazuar në ndjenjat e tyre. Më e rëndësishmja, Neymar falënderoi Mbappe dhe Kylian erdhi për ta uruar atë”.

Menjëherë në mendje na vjen historia e Neymar dhe Edinson Cavanit. Në shtator 2017, ata u grindën gjatë një ndeshjeje me Lionin: më pas braziliani, me ndihmën e Dani Alves, e largoi Edinson nga gjuajtja e lirë dhe ai mori penalltinë si kundërpërgjigje.

Mediat franceze kanë shkruar shumë për marrëdhënien e dëmtuar: Neymar dyshohet se i ka kërkuar drejtuesve të shesë Cavanin. Së shpejti, Neymar u kritikua sepse nuk i dha një penallti uruguaianit dhe për moslejimin e Zlatan Ibrahimovicit për të shënuar golat për PSG-në. Shkalla e konfliktit u rrit, megjithëse lojtarët siguruan se mes tyre nuk kishte asnjë negativitet.

Dy vjet më vonë, në një ndeshje kundër Galatasaray-t, Neymar korrigjohej: mori dhe ia dha penalltinë Cavanit. Ata u përqafuan ngrohtësisht dhe pas kësaj nuk pati asnjë pyetje. Duket se braziliani do të bëjë paqe me Mbappe shumë më shpejt. /albeu.com/

Shtuar 29.08.2022 16:35