Vogëlushja 5-vjeçare vuan nga sindroma e ujkut (FOTO LAJM)

Kemilly Vitoria Pereira de Souza, është një vogëlushe e cila është diagnostikuar me hypertrichosis, një gjendje e rrallë që shkakton që trupi i saj të mbulohet pothuajse tërësisht me qime.

5-vjeçarja vuan nga sindroma e quajtur sindroma “ujk”, e cila pavarësisht përpjekjeve për tu riparuar, gjendja e saj ka vazhduar të mbetet e njëjtë.

Kjo sindromë shkakton qime në tërë trupin dhe në rritjen buzët dhe hundën. Në dhjetor të vitit 2013 familja e saj kanë kërkuar tretmane të ndryshme për ta zhdukur këtë sindrom tek vajza e tyre, mirëpo, përpjekjet ishin të kota.

Përfaqësuesit në spital pohojnë se pajisjet mjekësorë të përdorura për terapi ndaj vajzës, janë thyer pasi që qimet e saj janë mjaftë të egra dhe nuk mund të largohen. /albeu.com/

Shtuar më 03/05/2016, ora 16:53
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori