Ura që ndante Podgoricën dhe Shkodrën (FOTO)

Kjo fotografi është realizuar në vitin 1901.

Në të shihet ura që ndante Podgoricën, kryeqyteti aktual i Malit të Zi dhe Shkodrën.

Malazezët kanë bërë një luftë të gjatë për ta patur nën vete Shkodrën dhe ushtarët kanë lëvizur edhe përmes kësaj ure.

Me gjithë përpjekjet, edhe pse Shkodra u pushtua, malazezët u detyruan të largohen nga qyteti, për shkak se shkodranët nuk e deshën pushtimin malazez. /albeu.com/
Shtuar më 19/04/2015, ora 23:44

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori