Ura e parë në botë e shtypur me printer 3D (FOTO LAJM)
Një park në Madrid ka surprizuar vizitorët me urën e parë në botë të shtypur me printer 3D.

Instituti katalonas i arkitekturës së avancuar ka punuar me një ekip të arkitektëve, inxhinierëve dhe përfaqësuesit e institucioneve të qytetit për të bërë këtë strukturë të mrekullueshme.

Ata patën sukses, dhe rezultati është një urë me gjatësinë 12 metra dhe gjerësi prej 1,75 metrash.

Ura është mbi një lumë të vogëlparkun Alkonbendasu, një qytet i vogël në afërsi të Madridit.

Me urënparkun Alcobendas nga i pari inxhinier-civil, IAAC e ka përshëndetur ndërtimin duke e konsideruar “një moment historik për sektorin e ndërtimit në nivel ndërkombëtar.”

Projektuesi Enrico Dini, i ashtuquajturi “njeri që printon shtëpitë” , ka zhvilluar printerin e parë më të madh në 3D, ndoshta është e vetmja këtij lloji për të lidhur rërë në shtresë pas shtrese me shkëmb të ngurtë.
Ura e parë në botë e shtypur me printer 3D

Shtuar më 14/02/2017, ora 23:16

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori