Studenti shpik pajisjen që pastron oqeanin (FOTO-LAJM)

Një student inxhinierie shpik pajisjen e cila mund të pastrojë më shumë se 20 miliard tonë plastikë në oqean.
Boyan Slat, i cili e adhuron detin, ka shpikur një pajisje lundruese, e cila është programuar për të mbledhur mbetjet plastikeoqean apo dete.


Pajisja ka një sistem mjaft të zgjuar, i cili i lejon që të mbledhë vetëm mbetjet plastike, ndërsa nuk dëmton planktonet apo peshqit që mund të kalojnë në të. Studenti i inxhinierisë, beson se nëse vihet në zbatim shpikja e tij, ajo mund të reduktojë ndjeshëm ndotjen që shkaktojnë mbetjet plastikeoqean në vetëm pesë vjet. Miliona ton mbetjesh plastike derdhen në oqeane dhe grumbullohen në vende të përqendruara. /albeu.com/
Shtuar më 10/09/2013, ora 12:06
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori