Si mendoni se ka qenë celulari i parë në botë? (VIDEO-FOTO)
Celulari është bërë mjet i domosdoshëm për njerëzit. Kompanitë kryesore janë vënë në garë për të sjellë edhe teknologjinë e fundit, por cili ka qenë celulari i parë.

E përditshmja britanike “Daily Mail”, publikoi të premten imazhet e celularit të parë, të prodhuar në vitin 1922. Megithatë, për të lëvizur këtë telefon me vete, ishte e domosdoshme të mbaje një çantë pas vetes.

Ai është i pajisur me një kuti me përmasat e një kutie të këpucësh, që ishte edhe aparati kryesor telefonik, celulari i parë në botë kishte një antenë aq të madhe, që për arsye estetike u kamuflua në një çadër pas prodhimit.

Për të folur, duhet të lidhje fillimisht aparatin me një burim energjie, të mbaje lart antenën, të formoje numrin dhe të vije në vesh dorezën. Shtypi i vitit 1922 e priti atëherë telefonin e parë të lëvizshëm si një arritje të madhe të shkencës. /albeu.com/

Celulari i parë

Shtuar më 21/09/2012, ora 17:18

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori