Shuma e çmendur, ja për sa u shit telefoni i Hitlerit (FOTO LAJM)

Telefoni i Hitlerit, i liderit që sot urrehet nga e gjithë bota për kampet naziste dhe masakrave të tjera kundër njerëzimit, është shitur për 243,000 dollarë, megjithatë emri i blerësit nuk është bërë i ditur.

Me anë të këtij telefoni të krijuar nga kompania "Siemens" në Berlin, në të cilit është i shënuar edhe emri i Hitlerit, janë dhënë disa urdhra vdekjeprurës gjatë dy vjetëve të fundit të luftës.

Telefoni është marrë nga bunkeri i HitleritBerlin nga zyrtarët rusë, pak ditë pas rënies së kryeqytetit gjerman, më 1945, dhe më pas iu dha një ushtari britanik, Ralph Rayner, djali i të cilit e ka nxjerrë atë në shitje. /albeu.com/
Shtuar më 20/02/2017, ora 14:19

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori