"Shtëpia e ëndrrave" në mëshirën e fatit, rrezikon të shembet nga stuhitë (FOTO LAJM)

Një pronare e një shtëpie frikësohet se ajo mund të humbasë shtëpinë e ëndrrave të saj në zonën e Devon teeters në prag të katastrofës mjedisore, pasi uji mund të përmbytë shtëpinë e saj.

Një mur që mbronte shtëpinë u shkatërrua nga Stuhia Eleanor që preku Britaninë, duke çuar në përmbytje dramatike të kënetave që rrethonin fshatin, përcjell albeu.com

Agjencia e Mjedisit thotë se nuk do të paguajë për punën e riparimit sepse përmbytja nuk ndalohet dot, por prona e 340 mijë paund e Marandës Coleman është e rrezikuar pasi ekspertët thonë se stuhia e ardhshme që mund të vijë do ta shkatërrojë patjetër.

Familja e zonjës Coleman ka jetuar në këtë shtëpi që nga viti 1962, por ajo tashmë po detyrohet të largohet nga aty.

69-vjeçarja i tha MailOnline: 'Ne do të jetojmë këtu për aq kohë sa të mundemi. Ne vetëm do të duhet të shohim se çfarë ndodh. Ne kemi në plan të instalojmë një mur të madh për të mbrojtur shtëpinë.

"Uji i detit mund të dëmtojë dhe të përmbytë edhe rrugën, e cila është qasja jonë e vetme në fshat".

Zonja Coleman ka shpenzuar deri tani 10,000 paund duke u përpjekur të shmangë ujin e detit, duke përfshirë dy gjeneratorë, të cilët janë burimi i vetëm i saj i energjisë.

Uji mund të përhapet në tokën pranë shtëpisë së saj sa herë që ka një valë të lartë dhe zonja Coleman ka frikë që themelet e shtëpisë së saj po gërryen.

"E hapja derën e shtëpisë sime dhe kishte një vëllim masiv të ujit që mbushte tërë kopshtin dhe ishte e pabesueshme", tha ajo. /albeu.com/
Shtuar më 11/01/2018, ora 12:01

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori