Serbet tentojne kthimin ne Kosove, protestojne shqiptaret (FOTO LAJM)

Mbi 300 banorë të fshatit Mushtisht kanë bllokuar rrugën në qendër të fshatit, duke ndaluar serbët që kanë dashur të kthehen në fshat.

Autobusët kanë ardhur në oren 8:00 dhe ende nuk kanë mundur që të hynë në fshat, raporton Theranda Post.

Të tubuarit në protestë kanë thirrur "UÇK! UÇK! UÇK!", "Duam transparencë", Ku janë të pagjeturit e Mushtishtit”,”Mushtishti nuk ka vend për kriminelë" etj.

Nderkohe, perfaqesuesi i serbeve te Mushtishtit, Randzel Mitic e ka dorezuar listen e 16 familjeve serbe qe duan kthimin ne fshat tek kryetari i komunes, Sali Asllanaj.

Serbet ankohen se "nuk po zbatohet marreveshja per kthimin e komunitetit te tyre ne Kosove"./albeu.com/


Shtuar më 28/08/2014, ora 12:04

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori