Shpërthen vullkani i rrezikshëm, mijëra banorë evakuohen (FOTO LAJM)

Shpërthimi i një vullkanirrezikshëm në Indonezi ka mbuluar qiellin re kolosale të hirit dhe ka detyruar kompanitë ajrore të lëshojën "njoftimin ekuq", ndërsa mijëra vendas janë evakuar.

Mali Sinabung në ishullin e Sumatrës shpërtheu papritur ndërsa vendasit u tmerruan kur qilelli u bë gri dhe u mbush me re, përcjell albeu.com

Zëdhënësi i agjencisë kombëtare të menaxhimit të fatkeqësive Sutopo Nugroho tha se hiri vullkanik arrinte deri në 5 kilometra në qiell.

Ai tha se nuk kishte viktima si pasojë e shpërthimit.

Pamjet e pabesueshme video tregojnë vullkanin e Veriut Sumatra që shpërtheu dhe shkaktoi rënien e shiut të rrezikshëm. /albeu.com/


 
Shtuar më 19/02/2018, ora 10:24
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori