Shkencëtarët shokojnë me zbulimin e fundit: Babagjyshi është i vërtete (FOTO LAJM)

Pëlqej
Një studim i disa kockaveShën Nikollës që thuhet se i përkasin shekullit të katërt, i cili frymëzoi historinë e Atit të Krishtlindjes vërteton legjendën e Babagjyshit, thonë shkencëtarët.

Studiuesit në Universitetin e Oksfordit testuan kockat, të nderuar gjatë si eshtrat e Shën Nikollës, dhe gjetën që datonin nga periudha korrekte historike.

Ekipi tha se rezultatet vunë në dukje kohën që disa historianë pohojnë se vdiq St Nicholas (rreth vitit 343 pas Krishtit).

Shën Nikolla, një nga shenjtorët më të respektuar të krishterë, mendohet të ketë jetuar në Myra, e cila është tani Turqia moderne, përcjell albeu.com.

Sipas legjendës ai ishte një njeri i pasur i njohur gjerësisht për bujarinë e tij - një tipar që frymëzoi historinë e Atit të Krishtlindjes si dhurues i dhuratave në Ditën e Krishtlindjeve.

Pjesa më e madhe e eshtrave të tij janë mbajtur në Bazilikën e Shën Nikollës, në Bari të Italisë, që nga viti 1087, dhe ku janë varrosur, por gjatë viteve copa të kockave të tij u janë dhënë kishave në mbarë botën.

Deri në 500 fragmente të kockaveShën Nikollës mendohet të mbahen në Venecia.

Në vendet protestante, Shën Nikolla e humbi pamjen e peshkopit katolik, por ruajti rolin identifikues të bamirësit duke marrë emra të ndryshëm në varësi të kulturave.

Festimet lidhur me përkujtimin e tij nisën të zhvendosen dhe të lidhen me festën më të rëndësishme të dhjetorit, Krishtlindjet.

Më pas imazhi i plakut me një mjekër të bardhë dhe një thes plot me dhurata, ka lindur në Amerikë nga pena e Clement C. Moore, në vitin 1822 dhe në vitet 50’ pushtoi gjithë Europën. /albeu.com/

Shtuar më 06/12/2017, ora 15:21
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori