Rusia dërgon në Serbi raketat "S-400" dhe "Pantsir" (FOTO LAJM)

Serbia dhe Rusia janë duke u përgatitur për një stërvitje të madhe të përbashkët të quajtur "Mburoja sllovene".

Mediat serbe raportojnë se në kuadër të kësaj stërvitjeje, ushtria ruse ka dërguar pranë Beogradit raketat S-400 si edhe ato "Panstsir", të cilat do të përdoren ndaj objektivave imagjinar, raporton Albeu.com.

Kjo është hera e parë që Rusia nxjerr raketat e saj S-400 dhe "Pantsir" për një stërvitje, në të cilën do të marrin pjesë forcat ajrore dhe këmbësoria serbe.

Stërvitja bëhet në një kohë kur rajoni ka filluar të armatoset, ndërsa më parë presidenti serb Vuçiç theksoi se serbët po ndjekin nga afër këtë proces.

Serbia ka marrë nga Rusia sëfundmi disa avionë Mig-29 dhe helikopterë ushtarakë. /albeu.com/
Shtuar më 24/10/2019, ora 12:10

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori