Raporti i ekspertëve holandeze: Avioni MH17 u qëllua (FOTO-LAJM)

Avioni i kompanisë Malajzia Airlines MH17 u rrëzua në lindje të Ukrainës, si pasojë e goditjes nga një numër i madh i objekteve me energji të lartë. Kështu thuhet në raportin paraprak i ekpertëve holandezë.

Përfudimet e holandezëve janë në përputhje me teorinë e diskutueshme deri tani, se avioni është qëlluar nga një raketë.
Luftimet e ashpra mes forcave ushtarake të Ukrainës dhe rebelëve prorusë në lindje të vendit më 17 korrik, u morën jetën 298 personave në bord, dy të tretat prej të cilëve nga holanda.
Sipas raportit, avioni u rrëzua si pasoje e goditjeve të forta të objekteve të jashtme, duke përjashtuar ndonjë difekt teknik të avionit apo ndonjë gabim njerëzor nga pilotët dhe ekuipazhi. /albeu.com/
Shtuar më 09/09/2014, ora 17:31
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori