Qyteti i frikshëm ku trupat e vdekur nuk kalben kurrë! (FOTO LAJM)

Një qytet i largët në një ishull norvegjez përjeton të ftohtin ekstrem aq sa dhe trupat e vdekur nuk kalben kurrë.

Longyearbyen është një qytet i vogël qymyri-minierash me 2.000 banorë në arkipelagun e largët Svalbard të Norvegjisë, përcjell albeu.com

Është qyteti më i ftohtë në botë dhe toka është ngrirë përgjithmonë me temperatura deri në -17 ° C.

Autoritetet "ndaluan të vdisnin" në vitin 1950, kur zbuluan se trupa të varrosur në varrezat lokale thjesht nuk u dekompozuan për shkak të ftohtit ekstrem.

Ky fenomen është një rrezik serioz shëndetësor, sepse 11 vetë vdiqën dhe u varrosën në fshat gjatë epidemisë katastrofike që u përhap nga kufomat, e cila vrau rreth 5% të popullsisë së botës.

Ka shumë fakte të tjera të pazakonta për qytetin e çuditshëm.

Banorët janë të detyruar me ligj që të mbajnë një pushkë në qoftë se ata largohen nga kufijtë e qytetit, sepse zona përreth i ka 3,000 arinj polare. /albeu.com/


Shtuar më 12/03/2018, ora 15:14

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori