Vendet e duhura për t' ia "mbathur" me biçikletë (FOTO LAJM)

Tani është koha për të marrë biçikletën tuaj dhe për të planifikuar një udhëtim në Europë. Po ju propozojmë itinerare të hapura, nga Irlanda në Itali, midis natyrës, historisë , ushqimit dhe verës, të cilat ju lejojnë të zbuloni kontinentin duke pedaluar.

Katalonia- sugjeron Volagratis.com, nuk është vetëm deti apo qyteti i mbushur me jetë si Barcelona, por gjithashtu një parajsë e vërtetë. Pothuajse të gjithë kanë një pjerrësi të vogël dhe të drejtuar përgjatë kodrave dhe maleve të komunitetit autonom spanjoll, duke treguar mrekullitë e tij natyrore, duke pedaluar. Ndër rrugët më interesante janë PirineXus, i cili përfshin territorin e Girona, të quajtur "Qyteti i katër lumenjve" dhe i njohur për ndikimet e saj arkitektonike romake, arabe dhe hebraike, si dhe Ruta Transpirenaica, e cila fillon nga Oqeani Atlantik dhe nga Baskia dhe arrin në Mesdhe së bashku me Pirenejtë dhe kufirin verior të vendit.

Gjermania - Rruga e Ciklit të Danubit ndjek rrjedhën e dytë më të gjatë në Europë nga burimi i saj, në Baden-Ëürttemberg, deri në gojën e saj, një vend i trashëgimisë Botërore të UNESCO-s që nga viti 1991. Për ta bërë këtë kalon nëpër tetë vende: Gjermani, Austri, Sllovaki, Hungari, Kroaci, Serbi, Bullgari dhe Rumani, ku rrjedh në Detin e Zi. Rruga kalon ndërtesat historike, të tilla si kështjella dhe manastire, qytete dhe kryeqytete dhe mrekullitë natyrore. E gjithë kjo lejon çiklistët të zbulojnë një pjesë të rëndësishme të kontinentit.

Franca - Kombinimi i historisë, sportit, ushqimit dhe verës. Rrugët e Verërave të Loirit janë një grup rrugësh mbi 800 kilometra që kalojnë një nga rajonet më të pasura franceze, të njohura për kështjellat e saj të përrallave dhe verërat e shkëlqyera. Ka shumë itinerare të mundshme dhe ata me të vërtetë ju lejojnë të zbuloni të gjithë zonën në 360 gradë. Nga Loire Qendrore në Atlantik, rrugët ndjekin rrjedhën e lumit duke degëzuar nga brigjet e saj për të depërtuar në territorin, duke ofruar jo vetëm udhëtime të gjata, por edhe vizita në kantinat e verës, shtëpitë historike dhe qytetet elegante, si Nantes dhe Tours, dy faza që nuk duhet humbur përgjatë rrugës.

Mbretëria e Bashkuar - Trail Camel është një udhëtim nëpër kohë me biçikletë, sepse ndjek hekurudhat e lashta dhe tani të braktisura që dikur shërbyen në jug-perëndim të Mbretërisë së Bashkuar. Larg nga trafiku dhe turizmi masiv, rruga kalon nga Cornëall nga Bodmin në Padstoë, duke kaluar nëpër Ëadebidge, dhe, para se të arrijë goja e lumit Camel, që i jep emrin, kalon bregun dhe disa nga peizazhet më tipike të fshatrave angleze. E gjithë rruga është vetëm 30 kilometra e gjatë dhe është e përshtatshme për të gjithë familjen.


Italia- Liguria, nuk është vetëm një destinacion i këndshëm veror por gjithashtu ofron bukuri natyrore dhe një brendësi të mrekullueshme. Për ata që janë pak më të stërvitur dhe duan të provojnë përvojën malore, Alta Via dei Monti Liguri është një zgjidhje e përkryer për të provuar veten. Një rrugë që mund të ndahet në 18 faza dhe shkon për 440 km nga Ventimiglia në Ceparana, duke kaluar gjithë rajonin dhe duke ofruar një skenar ëndërr, të rrethuar nga natyra, midis Apenninës dhe detit.

Amsterdami- është një park i madh prej rreth 10 kilometrash katrorësh i vendosur në jug të kryeqytetit, në mes të komunave të Amsterdamit dhe Amstelveen. Brenda ka shtigje, fusha freskuese dhe shumë shtigje. Një nga rrugët më të rëndësishme për çiklistët është edhe Stacioni Qendror i Amsterdamit, pranë lumit Amstel dhe më pas, pas një rruge pothuajse rrethore, kthehet në pikën e fillimit. Të gjitha duke prekur pallatet dhe vendet historike, tregjet dhe kanalet e famshme të qytetit. Rruga e ciklit është e përshtatshme për të gjithë familjen.

Irlanda - Parku Kombëtar i Konnemarës është një nga më të rëndësishmit në Irlandë dhe ndodhet në perëndim të vendit, brenda qarkut të Galëay dhe me pamje nga Atlantiku. Është një nga vendet më autentike dhe më të egra në ishullin e gjelbër, një zonë që ju fton të udhëtoni në rrugë si me makinë dhe me biçikletë. Për ata që duan ta zbulojnë atë në dy rrota, ka shumë rrugë të pajisura, të ndryshme jo vetëm në gjatësi por edhe në pikëpamjet që ofrojnë dhe në atraksionet që mund të zbulohen përgjatë rrugës. Rruga Sky Road, është vetëm 16 kilometra dhe nga një lartësi e privilegjuar, mbikëqyr Oqeanin dhe ishujt e Inishturk dhe ju lejon të admironi rrënojat e kështjellës së Clifdenit afër.

Danimarka- është një nga vendet më miqësore për ciklistët në Europë, kështu që nuk është çudi për numrin e madh të shtigjeve për biçikleta. Një nga këto është rruga e Detit Baltik, i cili, siç nënkupton emri, përqendrohet në bregdetin me pamje nga deti Baltik. Fituesi i çmimit "Cikli i Vitit" në vitin 2019, kjo rrugë kalon Jutlandin Jugor duke u dhënë çiklistëve dhe udhëtarëve mundësinë për të zbuluar disa prej peizazheve më spektakolare në Danimarkë. Luginat, kodrat, pyjet, shtretërit e akullnajave të lashtë, janë një parajsë e vërtetë për ata që e dashurojnë natyrën.

Shtuar më 11/06/2019, ora 12:14
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori