Pasuria brenda varrit të Tutankhamonit që mahniti botën (FOTO LAJM)

Viti 1922 shënon një zbulim të madh për qytetërimin egjiptian.

Britaniku Hoëard Carter zbuloi varrin e Tutankhamonit me një pasuri marramendëse.
Gërmimi i varrit në Luginën e Mbretërve zgjati tetë vjet dhe u dokumentua nga fotografja Harry Burton.

Këto imazhe historike që ofrojnë një pasqyrë të pashembullt të gërmimeve janë ngjyrosur nga Dynamichrome dhe ofrojnë një spektakël edhe pas shumë vitesh.

Fotografitë e Burton tregojnë disa nga pasuritë e pabesueshme që gjenden në varr, të tilla si statuja, vazo, rroba dhe instrumente muzikore, si dhe arkeologët që punojnë.

“Sapo sytë u mësuan me errësirën, brendësia e dhomës u hap gradualisht para nesh, me përzierjen e çuditshme dhe të mrekullueshme të objekteve të jashtëzakonshme dhe të bukura të grumbulluara në krye të njëri-tjetrit”, – shkroi Carter.

Shtuar më 31/05/2019, ora 11:02

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori