Pas disa vitesh robotët do jenë si ne (FOTO-LAJM)

Projektet janë të shumta por le ta nisim me makinerinë e parë inteligjente. Quhet LS3 dhe është një robot me katër këmbë i ndërtuar për të ecur në çdo lloj terreni.
Viti 2029">2029 është viti kur makinat dhe njerëzit do të ‘shkrihen’, kur edhe robotët do të jenë në gjendje të lexojnë dhe riprodhojnë emicionet njerëzore. Në këtë vit inteligjenca artificiale do të tejkalojë atë natyrore, do të jetë në gjendje të përfitojë përvojë, të bëjë shaka, të tregojë histori, të buzëqeshë.

Kështu të paktën deklaron Ray Kurzweil dhe ’17 mendjet’ teknologjike më në zë në qarkullim, përfshirë këtu edhe Larry page të Google.

“Aktualisht përdorim teknologjinë për të zgjeruar horizontin dhe kapacitetin tonë fizik dhe mendor dhe unë jam i bindur që brenda 2029">2029, me këto ritme zhvillimi, makineritë do të arrijnë nivelin e inteligjencës njerëzore edhe në fushën ekskluzive të njeriut; emocionet” shprehet 66-vjeçari Kurzweil. /albeu.com/Shtuar më 03/03/2014, ora 17:21

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori