Pamje rrënqethëse nga zjarri që shkatërroi Portugalinë (FOTO LAJM)

“Rreth 1,800 zjarrfikës po përpiqen të përmbajnë nën kontroll zjarret në Portugali qendrore që tashmë kanë plagosur 20 vetë, duke përfshirë tetë zjarrfikës”, thanë autoritetet portugeze mengjesin e sotwm.

Zjarri shpërtheu të shtunën nëpër tri fronte në rrethin e Castelo Brancos, 125 milje në verilindjeLisbonës”, tha Agjencia e Mbrojtjes Civile e Portugalisë.

Zjarrfikësit u mbështetën nga 19 avionë zjarrfikës dhe qindra automjete. Kjo është periudha e parë e madhe e zjarreve në Portugali këtë vit.


Shtuar më 22/07/2019, ora 09:03
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori